Facebook Google+ Twitter

Nowe przepisy zliberalizują nadawanie imion dzieciom

Już w przyszłym roku rodzice będą mogli wybrać dla swoich dzieci imiona zdrobniałe i bezpłciowe. Przygotowywane zmiany to większa swoboda dla rodziców. Zdania na ten temat są podzielone.

Wybór imienia dla dziecka bywa batalią całych rodzin, a kiedy indziej jest podyktowany impulsem i spojrzeniem na ścienny kalendarz. Przez lata całe za właściwe uważano nadawać dzieciom imiona świętych. Większość imion z jakimi spotykamy się na co dzień pozostaje w pewnym kanonie nazewnictwa i nie budzi zdziwienia czy innych emocji. Od lat jednak zdarza się słyszeć o problemach jakie napotykają rodzice chcący nadać swojemu dziecku imię rzadko spotykane czy nawet jedyne w swoim rodzaju. Bywa, że ludzie ulegają wpływom tak bardzo, że z podziwu godną żarliwością starają się o uznanie dla imion, które stały się swoistą legendą. Wystarczy wspomnieć Isaury i Leonciów, Aleksis oraz inne imiona pojawiające się za sprawą serialowej mody czy innego pędu.

Idea<a href="http://www.publicdomainpictures.net/view-image.php?image=16520&picture=kobieta-z-dymku">Kobieta z dymku</a> przez Vera Kratochvil pixabay/public domain / Fot. PublicDomainPictures/Vera Kratochvil Wciąż obowiązujące prawo o aktach stanu cywilnego (ustawa z 29 września 1986r.) nie zezwala na obdarzanie dziecka mianem zdrobniałym, uniemożliwiającym odróżnienie płci i co oczywiste nazwą ośmieszającą, krzywdzącą, nieprzyzwoitą, uchodzącą za wulgarną. Tak więc, Jan nie może być Jasiem, a Zofii nie powinno nazywać się Zosią. Sporna Manna nie powinna być Mendą, a obcy nam językowo Knut na pewno nie może być Fiutem.

Zmiany jakie zapowiada rząd mają przynieść pewną swobodę rodzicom w wyborze imion dla dzieci. Jak podaje Rzeczpospolita Prawo możliwym stanie się nadanie imienia zdrobniałego, a także bezpłciowego. W czasie kiedy podnoszono głosy o modzie na dzieci pojawić się też może stara moda na nietypowe imiona ale w swojej nowej formie. Rodzice zyskują większą rangę w swym uprzywilejowaniu ale też wymaga się od nich zdrowego rozsądku. "Rz" zwraca uwagę, że lekkomyślność i niefrasobliwość "może być dla dziecka krzywdząca" co zaznacza Tomasz Brzózka, kierownik USC w Zielonej Górze i prezes Stowarzyszenia Urzędników Stanu Cywilnego RP. Urzędnicy zauważają przy tym, że zmiany są konieczne ze względu na rosnącą ilość związków małżeńskich zawieranych z cudzoziemcami. Przenikanie się obcych kultur ma też swoje odzwierciedlenie w przyjmowaniu imion i nazwisk. Wybitny znawca języka polskiego, prof. Jan Miodek również przestrzega przed zbytnim popuszczaniem wodzów fantazji i pochopnym wyborem. Jest jednak zwolennikiem wolności w rzeczonej materii.

Pewnym problemem jest powszechna akceptacja imion, które nie pozwalają na odróżnienie płci, a mogące wywoływać niejednoznaczne skojarzenia. Adwokat Krzysztof Uczkiewicz twierdzi, że świadczy to uleganiu "presji środowisk genderowych, które podważają tradycyjne rozumienie płci" i może być "obrzydliwą" codziennością. Przeciwnego zdania jest dr Adam Bodnar, wiceprezes Fundacji Helsińskiej: "Jestem za daleko idącą swobodą rodziców w nadawaniu imion, gdyż nie ma żadnych racji, by państwo ingerowało w tę sferę". Powołuje się przy tym na Trybunał w Strasburgu, który nie znajduje większych przeciwwskazań by opowiadać się za brakiem zasadności dla nadawania pewnych imion.

Czy w szykownej spacerówce pędzić będzie Zombie, a inni odjechani rodzice wybiorą się na bal z Oo tego tak do końca nie wiadomo ale szans na spotkanie z Cholerą czy Wapnem winno być jak najmniej. Projektowanie swojego wizerunku poprzez swoisty pryzmat jakim czynią dziecko jego opiekunowie może być tedy kłopotliwe, a nawet uciążliwe. Degradowanie imienia do etykiety pseudonimu, przezwiska też jest wciąż niezbyt przychylnie postrzegane. W przyszłym roku okazać się ma jak dalece liberalne będą nowe przepisy.

article by Paweł Jankowski

utwór udostępniany na licencji CC3.0Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.