Facebook Google+ Twitter

Nowe regulacje w przepisach drogowych

Zwiększenie dopuszczalnej prędkości na autostradach, likwidacja atrap fotoradarów i większe możliwości straży miejskiej oraz Inspekcji Transportu Drogowego - to najważniejsze z nowych regulacji prawnych dotyczących kierowców.

Atrapy fotoradarów już nie będą straszyć


Nowe regulacje prawne zakładają, że atrapy fotoradarów mają zniknąć z polskich dróg. Obecnie na poboczach jest ich niespełna 1,5 tys. Przy drogach mogą zostać jedynie sprawne urządzenia kontroli prędkości, które muszą być wyraźnie oznakowane i widoczne.

Ustawa gwarantuje też, że pieniądze z mandatów nałożonych na podstawie zdjęć z fotoradarów, będą przeznaczone na budowę nowych dróg i remonty tych, po których już jeździmy. Tym samym, samorządy już nie zarobią na pstrykaniu zdjęć przez fotoradary. Nie będą mogły też dobrowolnie rozporządzać pozyskanymi z mandatów pieniędzmi.

Ponadto, w lipcu 2011 roku ma ruszyć automatyczny system nadzoru ruchu drogowego, który będzie czuwał nad wszystkimi fotoradarami w Polsce. Usprawni to procedury związane z nakładaniem na kierowców mandatów.

Zmienił się również administrator fotoradarów na drogach krajowych. Obecnie jest nim Inspekcja Transportu Drogowego. Wcześniej nadzór nad urządzeniami miała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Więcej uprawnień dla straży miejskiej i kontrolerów ITD


Co prawda straż miejska nie może stawiać przy drogach atrap fotoradarów, ale może dokonywać kontroli na wszystkich drogach w terenie zabudowanym. Natomiast poza obszarem zabudowanym wyłącznie na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Przepisy jakby bardziej wynikające z logiki myślenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.