Facebook Google+ Twitter

Nowe satelity systemu Galileo trafiły na niewłaściwe orbity. Unia zapowiada dochodzenie

Dwie satelity europejskiego programu Galileo nie trafiły na właściwe orbity. Obiekty zostały wyniesione w kosmos przy pomocy rakiety Sojuz. Start odbył się z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Unijny komisarz zapowiada dochodzenie w tej sprawie.

 / Fot. NASA/Public DomainFirma Arianespace, która odpowiadała za operację poinformowała, że satelity nie dotarły w zaplanowane miejsca - podaje PAP. Znalazły się one niżej niż planowana.

Centrum Europejskiej Agencji Kosmicznej w Darmstadt w Niemczech ma kontrolę nad satelitami. Jego pracownicy sprawdzają czy da się wykorzystać obiekty zgodnie z przeznaczeniem. Jeszcze nie wiadomo jaki wpływ będzie miał błąd na pracę satelitów.

"Problemy z wystrzeleniem dwóch nowych satelitów Galileo są bardzo niefortunne. Komisja Europejska weźmie udział w dochodzeniu, prowadzonym wraz z Europejska Agencją Kosmiczną, aby zrozumieć przyczynę incydentu i sprawdzić, w jakim stopniu dwa satelity mogą być wykorzystywane dla celów programu Galileo" - powiedział unijny komisarz ds. przemysłu Nelli Feroci.

Obecnie na orbicie okołoziemskiej pracuje 6 obiektów programu Galileo. Nowe obiekty noszą nazwy Milena i Doresa. To imiona uczennic, które wygrały europejski konkurs rysunkowy.

W przeciwieństwie do poprzednich obiektów Milena i Doresa mają pełną zdolność operacyjną. Poprzednie urządzenia były eksperymentalne. Program Galileo ma być konkurencją dla rosyjskiego systemu GLONASS i amerykańskiego GPS. Twórcy programu stawiają na precyzję. Do końca dekady w kosmosie ma znaleźć się 30 obiektów. W bieżącym roku na orbicie miało pracować 18 satelitów. Program ma jednak opóźnienie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Sojuz? rakiety Sojuz? a to dobre!!! nie mogły trafić na orbitę jak jabłka polskie na stoły rosyjskie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.