Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe skrzynki pocztowe nie dla wszystkich

Magda Grabowska
Magda Grabowska
24 sierpnia mija termin wymiany skrzynek pocztowych, do której zostaliśmy zobowiązani na mocy Art. 37 ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. Czy wszyscy zdążą zastosować się do nowego przepisu?

Od momentu wejścia ustawy w życie minęło już ponad pięć lat, co jednak nie wystarczyło na zrealizowanie projektu we wszystkich budynkach, za co odpowiedzialni są zarządcy budynków. – W roku wydania ustawy w Polsce było nieco powyżej miliona skrzynek Poczty Polskiej – podaje Krzysztof Czerwiecki, pracownik Biura Informacji i Promocji w Ministerstwie Infrastruktury. – Do tej pory około 60 procent skrzynek zostało wymienionych, czyli spełnia wymogi Unii Europejskiej - dodaje. W wielu blokach mieszkaniowych nadal nie ma nowych skrzynek, nie wiadomo, czy administracja tych budynków zdąży z wymianą. Ministerstwo nie będzie jednak karać za nie spełnienie warunków ustawy. – Nie będzie żadnych konsekwencji, ponieważ nie jest to ustawa restrykcyjna – tłumaczy Krzysztof Czerwiecki.

Nowe skrzynki pocztowe zostały wprowadzone po to, aby dostosować polskie standardy komunikacyjne do standardów UE. Ich zaletą miała być między innymi wielkość umożliwiająca przechowywanie większej ilości korespondencji, ale najważniejszy jest fakt, że po zmianie do skrzynki przesyłki będą mogły być wrzucane nie tylko przez listonosza Poczty, lecz także przez dostarczycieli firm prywatnych, takich jak In Post. Ograniczy to monopol Poczty i zwiększy możliwości konkurencji na tym rynku. Dotychczas skrzynki były własnością Poczty, teraz będą należały do właściciela posesji, który za skrzynkę i jej montaż musi zapłacić.

Okazuje się jednak, że nowe skrzynki nie są pozbawione wad. Lokatorzy często narzekają, że są one przepełnione ulotkami reklamowymi. – W swojej skrzynce często znajduję mnóstwo ulotek. Najgorsze zaś jest to, że pojawiają się także śmieci, papierki po cukierkach, gumy do żucia, niedopałki papierosów – skarży się pan Stanisław, mieszkaniec Białegostoku. Co więcej, pojawiają się kontrowersje wokół tego czy z nowych skrzynek bez otwierania ich kluczem można wyjąć korespondencję. Wielu lokatorów twierdzi, że jest to możliwe. Jak dowiedział się serwis Wiadomości24.pl, istotnym problemem jest też brak odrębnego miejsca na tak zwane pomyłki. - Wymiana ciąży na właścicielu budynku. Problemem, który się powtarzał jest to, że dawne skrzynki pocztowe miały skrzynki na pomyłki. Teraz właściciele często nie zakładają ich, co może rodzić problemy – informuje Ministerstwo Infrastruktury.

Pewne jest, że Ministerstwo Infrastruktury nie będzie nakładało sankcji na spóźnialskich. Trudni zaś przewidzieć, jak na opóźnienia zareagują prywatne firmy, w których interesy godzi niedopilnowanie terminu wymiany skrzynek. Po 24 sierpnia przekonamy się, czy prywatne firmy kurierskie zdecydują się dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto