Facebook Google+ Twitter

Nowe (stare) pomysły rządu

Część ministrów wykazuje ostatnio wzmożoną aktywność. Przedstawiają projekty ustaw, zmieniają już istniejące. Piszą niepowtarzalne raporciki. Wiadomo, zbliża się sierpień, czystki i "mała" matura rządu.

Min. Zbigniew Ćwiąkalski zakończył prace nad reformą prokuratury. Zakłada ona oddzielenie funkcji prokuratora generalnego od stanowiska ministra. Prokurator generalny będzie wybierany przez prezydenta na okres 6 lat. Dobry pomysł, bo kadencja prokuratora nie będzie się pokrywała z kadencją parlamentu. Nowością jest wprowadzenie kadencyjności na stanowiskach szefów prokuratur apelacyjnych, okręgowych i rejonowych. Sądzę, że jest to zjawisko pożądane.

Zapętlona w swoich pomysłach minister Ewa Kopacz niewiele nowego wnosi w działanie swego resortu. Minister zapowiada, że w przyszłym roku wejdzie w życie ustawa o podziale NFZ. Najpierw mają nastąpić zmiany organizacyjne, później jakościowe. Powstaną fundusze regionalne, gdy znikną limity wyznaczone przez NFZ, pacjent będzie mógł swobodnie wybierać fundusz, nawet prywatny, bo takie też mają powstać. Powstała nowa lista leków refundowanych i koszyk usług, ale jak twierdzą eksperci, zmiany są minimalne. W służbie zdrowia panuje chaos. Rząd oskarża o taką sytuacje opozycję. To śmieszne, bo w rzeczywistości to żadna opozycja. Dymisja Ewy Kopacz to najlepsze rozwiązanie, po co tkwić w bezradności.

Uaktywnił się również minister Bogdan Klich. Dąży do zmian w MON przez wprowadzenie większej dyscypliny, ale też zapowiada nowele ustawy o weryfikacji żołnierzy i ich służbie w SWW lub SKW. No i "samorządowa jazda bez trzymanki", jak nazwał reformę ministra Grzegorza Schetyny, jeden z najlepszych politologów w Polsce, dr Marek Migalski. Decentralizacja to słuszna decyzja. Czas najwyższy, aby państwo scedowało część swoich kompetencji, władzy i pieniędzy na samorządy. Już w latach 90. minister Michał Kulesza podkreślał wagę i znaczenie samorządów terytorialnych w budowie silnego państwa.

Ale istnieje wiele...."ale". Czy rząd chce oddać znaczną część swoich uprawnień obywatelom, bo boi się porażki reformy służby zdrowia, bo może sobie nie poradzić z niemiłosiernie zadłużonymi szpitalami, bo nie wie co zrobić z reformą szkolnictwa, mediami? Gminy mają wiele zadań własnych, z którymi nie mogą sobie poradzić. A co będzie jak dostaną więcej obowiązków?

Można zaobserwować, zwłaszcza w mniejszych miastach czy gminach, układy, układziki, nepotyzm, kumoterstwo. Większa władza, więcej pokus. Lokalne media nie są tak dociekliwe jak media centralne i często nie piszą prawdy o lokalnych notablach. Na "dole" też najbardziej widoczna jest polaryzacja między władzą, polityką i biznesem. Ale nie ma co dramatyzować. Sitwy były, są i będą. Musi zafunkcjonować kontrola obywatelska i instytucjonalna. Nikt nie podważy faktu, że starosta zna lepiej, niż minister, potrzeby swojego regionu. Jeśli samorządy będą miały wsparcie w rządzie, obywatelach, instytucjach, to są w stanie sprostać nowym wyzwaniom. Jeżeli władze samorządowe i obywatele będą dobrze przygotowani do swojej roli, to nie będzie to" jazda bez trzymanki" i nikt nie nabije sobie guza.

W "gospodarstwie" Katarzyny Hall bałagan. Jak tak dalej pójdzie, to uczniowie będą nakarmieni, dostaną za darmo laptopy, tylko nie będzie miał ich kto uczyć.

Jeżeli chodzi o szkolnictwo wyższe, to trzeba docenić to, że w końcu pojawiła się merytoryczna wizja zmian. O tym, że te zmiany są potrzebne niech świadczy opinia Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych o dokonaniach naukowych naszych najzdolniejszych młodych uczonych, którym zabrakło m.in. właściwego dorobku naukowego, publikacji, itd. Rząd premiera Tuska nie wywiąże się z obietnic składanych Polakom. PO zapewniała, że będzie rządzić lepiej niż jej poprzednicy a tymczasem coraz bardziej widać, że obecna ekipa jest zupełnie nie przygotowana do rządzenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.