Facebook Google+ Twitter

Nowe stawki VAT od nowego, 2011 roku

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-12-31 11:11

Od 01 stycznia 2011r. obowiązywać będą trzy nowe stawki VAT : 23 proc., 8 proc. i 5 proc.

Minster finansów Jacek Rostowski. Fot. Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic / Fot. World Economic ForumUstawodawca dokonał też zmiany klasyfikacji PKWiU z 1997r., stosowanej obecnie w ustawie o VAT, na PKWiU z 2008 r. Oznacza to, szczególnie dla przedsiębiorstw stosujących dotychczas stawki preferencyjne (3 proc., 7 proc.), mozolny obowiązek sprawdzenia stosowanych stawek VAT do końca tego roku.

Na szczególną uwagę zasługuje również, uchylenie z dniem 01.01.2011r. załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, który określał zakres zwolnień przedmiotowych w tym podatku.

Ustawodawca zdecydował się określić nowe zwolnienia w ustawie o VAT – w art. 43. Niestety zwolnienia zawarte w ustawie określone zostały przez ustawodawcę w sposób opisowy (tzn. ustawodawca zrezygnował z definiowania zwolnień poprzez odniesienie do PKWiU z 2008r.).

Skutki takiego postępowania są niezmiernie istotne dla przedsiębiorcy stosującego zwolnienie, ponieważ od 01.01.2011r.:
- winien na nowo zrewidować przedmiot świadczonych przez siebie usług zwolnionych pod kątem stosowania zwolnienia w podatku VAT,
- wszystkie wyjaśnienia statystyczne uzyskane przez przedsiębiorcę do końca tego roku tracą swoją ochronną moc dowodową.

Obecnie nie wiadomo do jakich wzorców prawnych odwoływać się przy definiowaniu usług zwolnionych. Sugeruję zatem posiłkować się w tej materii bogatym dorobkiem orzeczniczym ETS.

Autor: Katarzyna Warchoł
Pierwotne miejsce publikacji: kancelaria-podatkowa.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.