Facebook Google+ Twitter

Nowe stawki VAT pretekstem do podwyżek

Od 1 stycznia podatek VAT wzrośnie o 1 procent. Teoretycznie nie powinno mieć to żadnego wpływu na ceny, tymczasem producenci AGD zapowiadają, że ich towary podrożeją nie o jeden, ale nawet o 10 procent.

Branża AGD przyznaje, że nowe stawki VAT są tylko pretekstem do podwyżek. Prawdziwym powodem są rosnące ceny surowców oraz koszt utylizacji zużytych urządzeń.

"Metale używane do produkcji pralek czy lodówek podrożały w ciągu roku o 15 proc. W górę idą ceny ropy naftowej wykorzystywanej do produkcji plastiku. Dochodzą do tego rosnące koszty energii" – mówi Davide Milone, szef Indesit Company Polska, dla "Dziennika Gazety Prawnej". Przyznaje również, że od stycznia jego firma także podniesienie ceny.

Nie tylko branża AGD chce wykorzystać zmianę VAT - podobne plany mają firmy odzieżowe, w których podwyżki mogą sięgnąć nawet 30 procent. W latach 2005-2010 tona bawełny kosztowała średnio 1,5 tys. dolarów, dziś - 4 tysiące dolarów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Podatkus Vatus
  • Podatkus Vatus
  • 22.12.2010 01:04

Artykuł jest tendencyjny, nieudaczna próba manipulacji ludźmi. Aż przykro patrzeć za jak ekstremalnie głupich nas uważają. Wydaję się że najlepszym wyjściem byloby gdyby pierwotny autor tej notatki (bo wszędzie jest podawana identyczna bzdura) udał się do szkoły, proponuję zacząć od gimnazjum, a później zajmuję się ekonomią. Nie probujcie otumanić ludzi udawadniając im, że działania naszego rządu nie mają nic wspólnego z czekającą nas apokalipsą cenową. 1% vatu to dużo, dla przedsiębiorców to zgroza praktycznie. Koszty rosną włąśnie miedzy innymi przez vat... A dodatkową przyczyną jest coś... Czym w koncu proponowałbym się zainteresować spoleczenstwu. Ustawy, przypisy... Prawo się zmienia, konstytucja się zmienia... ludzie, ludzie... w 1970 roku stosunek wyplaty/ceny byl identyczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.