Facebook Google+ Twitter

Nowe szynobusy z opóźnieniem

Z powodu proceduralnych komplikacji nowe autobusy szynowe pojawią się na zachodniopomorskich szlakach najwcześniej w 2010 roku - informuje Gazeta Wyborcza.

Ex-niemieckie autobusy szynowe serii SA110. / Fot. Jacek Kurek26 nowych pociągów miało wyjechać na trasy w przyszłym roku. Tak się jednak nie stanie. Główną przyczyną jest wielka reforma kolejowa, która przewiduje przejęcie spółki PKP Przewozy Regionalne przez samorządy poszczególnych województw. Komplikuje ona kwestie przetargowo-finansowe, co w konsekwencji opóźni wszelkie możliwe działania prowadzące do zakupu nowych pojazdów.

Komisja Europejska z kolei, w ramach planów kupna taboru za jej pieniądze, wymaga od polskiej strony stworzenia systemu obliczania dopłat do przewozów regionalnych. Nie jest on jeszcze przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, a nawet kiedy zostanie sporządzony, to zaakceptowanie go przez Komisję może potrwać nawet rok. W efekcie Urząd Marszałkowski otrzyma pozwolenie na zakupy najwcześniej w połowie 2009 roku, zaś wyjazd pierwszych pojazdów z taśmy produkcyjnej może nastąpić dopiero parę miesięcy później - gazeta.

Informacje własne:
Co roku coraz więcej pasażerów w Zachodniopomorskim podróżuje pociągami. W 2007 roku koleją jeździło kolej wybrało 7,5 miliona ludzi. Kilka lat temu Urząd Marszałkowski zakupił na potrzeby przewozów w regionie kilkanaście niemieckich autobusów szynowych. Pozwoliły one nie tylko uratować od likwidacji niektóre linie kolejowe, lecz nawet - reaktywować te zamknięte w ostatnich latach (wynika to z tego, iż szynobusy są stosunkowo tanie w eksploatacji w porównaniu z tradycyjnymi składami prowadzonymi lokomotywą). Problem tkwi jednak w tym, że ex-niemieckie pojazdy są coraz starsze i wymagają gruntownych napraw, by mogły funkcjonować jeszcze przez jakiś czas. Rezerwy taborowe są tymczasem minimalne. Zakładając, że awarii ulegną np. dwa składy na terenie województwa, na stację kolejową może w ogóle nie przyjechać pociąg, aż do czasu naprawy. Stąd też wynika konieczność błyskawicznego zakupu nowych pojazdów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+ za ciekawe informacje i fajne foto :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.