Facebook Google+ Twitter

Nowe technologie w rękach dzieci

Nowe technologie trwale wpisały się w codzienny rytm życia. Dziś już nikogo nie dziwi fakt płacenia rachunków przez telefon, co więcej, nie dziwi nas widok dziecka używającego smartfona czy tableta.

 / Fot. pixabay.comKorzystanie z przeróżnych gadżetów elektronicznych to dziś już rutynowe działania. Efektem tego jest zmiana funkcjonowania
ludzi w społeczeństwie i sposób komunikacji. Bardzo ważne jest aby właściwie korzystać z dobrodziejstw postępu technologicznego, który może przynieść bardzo wiele korzyści, ale nieumiejętne posługiwanie się jego zdobyczami może być również negatywne w skutkach.

Najmłodsi u progu nowego świata

Najbardziej podatne na wpływ są dzieci. Chłoną one wszelkie treści i bodźce, które dochodzą z zewnątrz. Niezwykle istotne jest przygotowanie najmłodszych na wkroczenie w społeczeństwo laptopów, smartfonów i tabletów. Im wcześniej będą miały one pozytywne doświadczenie z technologią, tym szybciej i skuteczniej zaczną z niej korzystać.
Edukacja, która opiera się jedynie na starych, nudnych schematach odchodzi do historii. Najmłodsi, którzy dorastają w dobie postępu cyfryzacji nie odnajdą się w środowisku bez nowych technologii. To one zmieniają umysły dzieci. Podręcznik, kreda i tablica mogą już nie sprostać nowym, silniejszym formom nauki, takim jak tablice interaktywne, e-czytniki czy tablety. Warto więc zastosować innowacyjne sposoby edukacji, które będą doskonałym narzędziem do przekazywania wiedzy i przede wszystkim zaspokoją naturalną ciekawość. Już w wieku przedszkolnym należy „oswajać” dzieci z urządzeniami mobilnymi, aby później kontakt z nimi nie stanowił problemu i przede wszystkim nie uzależniał.

Pierwsze doświadczenie

Połączenie technologii z edukacją jest rozsądnym krokiem na drodze rozwoju dzieci. Istnieje wiele sposobów na aktywizację intelektualną młodych umysłów, np.: nauka kodowania za pomocą przyjaznych środowisk programistycznych. Warto tu wymienić Scratch - wizualny język programowania, który pozwala tworzyć programy w różnych formach, np.: dźwiękowych. Dzięki przystępnej grafice i łatwej obsłudze, dzieci poznają zasady programowania, rozwijają wyobraźnię i logiczne myślenie.

Inną formą aktywności mogą być aplikacje na tableta bądź iPoda. Dobrym źródłem z którego można czerpać pomysły jest sklep internetowy App Store. Znajdują się tam płatne jak i darmowe gry oraz programy edukacyjne dla tych najmłodszych. Wśród szerokiego wachlarza aplikacji są takie, które np.: kształtują zdolność koncentracji, rozwijają sprawność manualną. Dzięki takiej zabawie dzieci ćwiczą również swoją pamięć i koordynację wzrokową. Na urządzeniach mobilnych można także zainstalować wszelkiego rodzaju interaktywne książeczki, które pozwalają dzieciom w ciekawy sposób przyswajać treść. Bardzo ważne jest aby dana aplikacja bądź gra była prosta i przyjemna w obsłudze, ponieważ wtedy użytkownik będzie mógł w pełni wykorzystać jej możliwości.

Kolejnym atrakcyjnym sposobem na aktywizację najmłodszych są warsztaty z robotyki. Zajęcia polegają na zabawie ze specjalnymi zestawami klocków Lego. Dzieci budują roboty, następnie odpowiednio je programują tak aby konstrukcja wykonała pożądane polecenia. Dzięki takiej formie edukacji, uczestnicy warsztatów poznają podstawy programowania, rozwijają kreatywność, sprawność manualną oraz ćwiczą logiczne i twórcze myślenie. Lekcja konstruowania robotów z Lego to również duża dawka wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych takich jak matematyka i fizyka. Podczas zajęć wykorzystywane są m.in.: tablety i smartfony dzięki którym można ciekawiej zaprogramować i „ożywić” robota. Taki sposób nauki gwarantuje umiejętność właściwego użycia nowych technologii oraz wzrost kompetencji cyfrowych u dzieci.

Możliwości jakie niesie ze sobą informatyzacja otoczenia są nieograniczone. Pierwsze doświadczenie z narzędziami nowych technologii powinno być wartościowe i praktyczne, dlatego warto przemyśleć jaki sposób edukacji dla dziecka będzie najlepszy. Zaowocuje to mądrą, świadomą i długotrwałą współpracą w świecie w którym dzień bez dostępu do Internetu nie istnieje.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.