Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2454 miejsce

Nowe technologie wielkim zagrożeniem dla ludzkości

Wybitny brytyjski astrofizyk, Stephen Hawking ostrzega: ludzkość nie ma szans długiego życia i przetrwania na Ziemi. Musimy uciekać na inną Ziemię. Uniwersytet Oksfordzki przewiduje, że największym zagrożeniem dla nas są nowe technologie.

 / Fot. Wikipedia, Autor:An employee of the Oak Ridge National LaboratoryŚwiatowej sławy astrofizyk Hawking twierdzi, że musimy ewakuować się z Ziemi na jakąś inną planetę w wielkim Wszechświecie. I może to nastąpić za około 200 lat. Stanie się to z konieczności, gdy wyczerpią się surowce naturalne a woda, powietrze i gleba zostaną całkowicie zatrute, o czym czytamy w Hawing - musimy uciekać z Ziemi. Uniwersytet Oksfordzki przewiduje zaś, że największym zagraniem dla ludzkości będą nowe technologie, i to już za 100 lat. Takie wnioski wynikają ze specjalnego raportu, który niedawno ujrzał światło dzienne.

Raport, opracowany przez Instytut Przyszłości Człowieka (IPC) podaje, że potencjalne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia i życia stwarza m.in. syntetyczna biologia, różne nanotechnologie i sztuczna inteligencja. Szef IPC, dr Nick Bostrom, jest przekonany, że wszystkie wymienione czynniki, wynikające z nowych technologii, w większości przypadków stanowią rozwiązania, które pomagają człowiekowi i ułatwiają funkcjonowanie na wielu płaszczyznach.

Ale jednak – według autorów raportu - gdyby, na przykład eksperymenty genetyczne, zakończyły się jakimś tragicznym niepowodzeniem, to ludzie nie wiedzieliby, jak sobie z tym radzić, jak naprawić to, co inni zepsuli, o czym donosi
Polskie Radio - Największe zagrożenie - nowe technologie.

Takie wielkie zagrożenia jak: choroby i epidemie, katastrofy naturalne, czy nawet konflikt militarny z użyciem broni nuklearnej - są znane; ludzkość już ich doświadczyła i potrafi na nie skutecznie reagować. W przypadku nowych technologii, takich doświadczeń jeszcze nie ma. I długo nie będzie. Zdaniem dra Nicka Bostroma, już dziś istnieje realne ryzyko, że w okresie najbliższych 100 lat, ludzkość unicestwi się sama.

Nowe technologie - to oprócz wygody – zagrożenia o charakterze tzw. phishingu; przestępstwa, które polega na kradzieży tożsamości, wynikającej z wyłudzenia danych osobowych, jak: numer karty kredytowej, hasło, dane dotyczące konta, wszystko to w celu dokonania nieuprawnionej transakcji. To będzie miało charakter postępujący, co z czasem doprowadzi do poważnego kryzysu finansowego w skali lokalnej i globalnej.

Nowe technologie to również wejście w użycie światowych mocarstw, precyzyjnych urządzeń elektronicznych do powszechnej inwigilacji, dosłownie każdego obywatela na świecie. Mówi się, że wkrótce Amerykanie będą dysponowali sprzętem wojskowym, który przy użyciu superkomputera, w kilkanaście sekund od zgłoszenia, odczyta dane osobowe człowieka podejrzanego o terroryzm, który właśnie podróżuje samolotem z Kanady do Tokio. A to, co potrafią już teraz technologie hakerskie, nie wymaga komentarza. Takie systemy w armiach potrafią zniszczyć bez użycia nowoczesnych pocisków rakietowych, każde państwo na świecie, łącznie z USA, Rosją i Chinami.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.