Facebook Google+ Twitter

Nowe unijne przepisy dotyczące emisji CO2, zagrożą polskiej gospodarce?

Nowe unijne przepisy, dotyczące emisji dwutlenku węgla, mogą poważnie zagrozić polskim firmom. Komisja Ochrony Klimatu chce wprowadzić zmiany 15 grudnia, na najbliższym posiedzeniu. Jeżeli tego dokona, to wielu polskim zakładom przemysłowym produkcja przestanie się opłacać.

Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 / Fot. wikipedia.pl/ MMansonKomisja Europejska planuje zmienić zasady wydawania darmowych pozwoleń na emisję dwutlenku węgla na okres od 2013 r. do 2020 r. Jeśli Komisja Ochrony Klimatu wprowadzi zmiany, to największe polskie firmy z branży energochłonnej mogą znaleźć się na skraju bankructwa. Powodem są bardzo wysokie koszty (ponad 600 mln zł), które firmy muszą wydać, aby uzyskać pozwolenie na emisję energii do 2013 roku.

Polski rząd zdaje sobie sprawę z tego, że te zmiany mogą bardzo nadwątlić naszą gospodarkę. Można im zapobiec, ale do 15 grudnia parlament musi uzyskać poparcie dla sprzeciwu przeciwko nowym przepisom, co jednak nie będzie łatwe. Minister gospodarki, Waldemar Pawlak apelował już o uwzględnienie polskiej specyfiki w listach do kilku unijnych komisarzy, ale nikt nie bierze jego apeli pod uwagę. Polskie władze, bez wsparcia są w tej sprawie bezsilne.

"Mamy niewielkie poparcie ze strony kilku krajów, bo to praktycznie nasz problem" - mówi Daria Kulczycka, przedstawicielka PKPP Lewiatan, cytowana przez Rzeczpospolitą. "Komisja Europejska w ogóle nie bierze pod uwagę polskiej specyfiki. Nasz przemysł wykorzystuje paliwo jako węgiel, a Bruksela opracowała wskaźniki, biorąc za podstawę gaz. W efekcie nawet zakłady mające bardzo nowoczesne instalacje, ale pracujące na węglu, nie będą mogły otrzymać ilości darmowych uprawnień porównywalnej z ich konkurentami w Unii Europejskiej. Dla ciepłownictwa to prawdziwy dramat, a innym wielkim firmom grozi wypchnięcie z rynku" - dodaje Zbigniew Kamieński, wicedyrektor Departamentu Rozwoju w Ministerstwie Gospodarki.

Szacuje się, że cena ciepła w Polsce w 2013 roku wzrośnie o 22 procent, tylko z powodu wydatków na zakup pozwoleń na emisję. Firmy nawozowe będą musiały płacić za pozwolenia więcej o 68 mln euro rocznie, a cementownie zapłacą 375 mln zł w 2013 r. do 735 mln zł w 2020 r.

W poszczególnych branżach przemysłu energochłonnego w Polsce pracuje około pół miliona ludzi. Ograniczenie produkcji będzie się natomiast wiązało z masową liczbą zwolnień. Przedstawiciele branż ostrzegają, że skutki wprowadzenia w życie od 2013r. zasad przydziału darmowych pozwoleń bez uwzględnienia polskich postulatów będą mieć fatalne skutki dla całej gospodarki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.