Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe uprawnienia Straży Miejskiej

Mariusz Reczulski
Mariusz Reczulski
Straż Miejska w Olsztynie
Straż Miejska w Olsztynie www.wikipedia.org
Od 24 grudnia 2009 roku rozszerzone zostały uprawnienia Straży Miejskiej.

Od 24 grudnia 2009 roku Straż Miejska (Gminna) może korzystać z nowych uprawnień. Wprowadza e ustawa z 22 maja 2009 r. o zmianie ustawy o strażach gminnych, ustawy o Policji oraz ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. nr 97, poz. 803).

Nowe uprawnienia Straży Miejskiej to: dokonywanie kontroli osobistej, przeglądanie zawartości podręcznych bagaży, stosowanie paralizatorów, na które nie jest wymagane pozwolenie na broń, korzystanie z koni przy przywracaniu porządku publicznego lub w celu ujęcia osoby, pojazdy straży będą mogły korzystać z sygnałów dźwiękowych i świetlnych.

Prawo do dokonywania kontroli osobistej

Zgodnie z nowymi przepisami strażnicy mają prawo do przeszukania osoby, gdy pojawi się podejrzenie popełnienia przez tę osobę czynu zabronionego pod groźbą kary. Takie samo zastosowanie ma przepis w przypadku zatrzymania osoby stwarzające zagrożenie dla zdrowia, życia ludzkiego lub mienia. Do tej pory gdy zachodziła potrzeba przeszukania zatrzymania osoby posiadającej niebezpieczny przedmiot, strażnicy musieli wzywać policję.

Paralizatory elektryczne

Strażnicy podczas wykonywania obowiązków służbowych będą mogli używać paralizatorów elektrycznych jako środków przymusu bezpośredniego, na które nie jest wymagane pozwolenie na broń. Dotychczas mogli używać tylko paralizatorów, na które wymagane jest pozwolenie (w praktyce nie wszyscy strażnicy mogli je używać).

Konie jako środek przymusu

Strażnicy będą mogli korzystać z koni przy przywracaniu porządku publicznego lub w celu ujęcia osoby.

Pojazdy straży będą mogły korzystać z sygnałów dźwiękowych i świetlnych

Zgodnie ze zmianami, pojazdy straży miejskiej będą tak samo uprzywilejowane jak samochody policji, straży pożarnej. Zgodnie z przepisami prawa, jazda na sygnale jest możliwa tylko w przypadku, gdy funkcjonariusze straży miejskiej uczestniczą w ratowaniu życia lub zdrowia.
Za każdym razem zgodę na użycie sygnału dźwiękowego i świetlnego będzie musiał wydać oficer dyżurny (takie same przepisy dotyczą Policji). Funkcjonariusz sam nie będzie mógł podjąć takiej decyzji. Oficer dyżurny podejmuje decyzje, czy zagrożone jest ludzkie życie lub zdrowie.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadziło zmiany do rozporządzenia z 18 lipca 2008 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego (Dz.U. nr 132, poz. 841). Nowa regulacja umożliwia kontrolę kierowców nie tylko pieszym patrolom straży, ale także strażnikom leśnym i funkcjonariuszom straży parków. Zmiana przepisu nie oznacza jednak, że każdy pieszy patrol będzie mógł zatrzymywać kierowcę. W dalszym ciągu funkcjonariusze straży miejskiej będą musieli posiadać odpowiednie upoważnienie do kontroli ruchu drogowego, które jest wydawane przez komendanta miejskiej policji.

Do tej pory strażnicy wlepiali głównie mandaty, zakładali blokady na źle zaparkowane auta i ścigali kupców handlujących pietruszką. Jak będą korzystać z nowych uprawnień, czas pokaże.

Źródła:
uprawnienia
prawo.gazetaprawna.pl
dziennik.pl

Współautor artykułu:

  • Michał Misiorek
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto