Facebook Google+ Twitter

Nowe uprawnienia Straży Miejskiej

Współautorzy: Michał Misiorek

Od 24 grudnia 2009 roku rozszerzone zostały uprawnienia Straży Miejskiej.

Straż Miejska w Olsztynie / Fot. www.wikipedia.orgOd 24 grudnia 2009 roku Straż Miejska (Gminna) może korzystać z nowych uprawnień. Wprowadza e ustawa z 22 maja 2009 r. o zmianie ustawy o strażach gminnych, ustawy o Policji oraz ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. nr 97, poz. 803).

Nowe uprawnienia Straży Miejskiej to: dokonywanie kontroli osobistej, przeglądanie zawartości podręcznych bagaży, stosowanie paralizatorów, na które nie jest wymagane pozwolenie na broń, korzystanie z koni przy przywracaniu porządku publicznego lub w celu ujęcia osoby, pojazdy straży będą mogły korzystać z sygnałów dźwiękowych i świetlnych.


Prawo do dokonywania kontroli osobistej

Zgodnie z nowymi przepisami strażnicy mają prawo do przeszukania osoby, gdy pojawi się podejrzenie popełnienia przez tę osobę czynu zabronionego pod groźbą kary. Takie samo zastosowanie ma przepis w przypadku zatrzymania osoby stwarzające zagrożenie dla zdrowia, życia ludzkiego lub mienia. Do tej pory gdy zachodziła potrzeba przeszukania zatrzymania osoby posiadającej niebezpieczny przedmiot, strażnicy musieli wzywać policję.

Paralizatory elektryczne

Strażnicy podczas wykonywania obowiązków służbowych będą mogli używać paralizatorów elektrycznych jako środków przymusu bezpośredniego, na które nie jest wymagane pozwolenie na broń. Dotychczas mogli używać tylko paralizatorów, na które wymagane jest pozwolenie (w praktyce nie wszyscy strażnicy mogli je używać).

Konie jako środek przymusu

Strażnicy będą mogli korzystać z koni przy przywracaniu porządku publicznego lub w celu ujęcia osoby.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.