Facebook Google+ Twitter

Nowe wyzwania w walce z przestępczością internetową

Internet, choć jest powszechnym źródłem wiedzy i środkiem komunikacji, staje się groźny. Za sprawą internetowych przestępców, których działalność staje się coraz efektywniejsza i z ich punktu widzenia - bezpieczniejsza.


Fot. Janusz Wójtowicz/SPGWInternet w pełni zasługuje na miano medium XXI wieku. Jest niewątpliwie bezcennym źródłem informacji, a zarazem przydatnym narzędziem komunikacji. Nie można jednak zapomnieć o tym, że niesie za sobą wiele zagrożeń. Stał się skutecznym i najbardziej niebezpiecznym z narzędzi w rękach przestępców.


Hacking podstawą przestępstw internetowych


Większość przestępstw popełnionych w internecie musi być poprzedzone zdobyciem odpowiednich informacji. Do tego właśnie służy „hacking”, często definiowany jako włamanie się do systemu komputerowego. Pośród wielu znanych metod, najpopularniejszą stał się „back door”. Polega na zainstalowaniu na serwerze specjalnego programu, który umożliwia ominięcie wszelkich serwerowych zabezpieczeń. A zatem hacker, niczym administrator, ma możliwość zarządzania danymi, ich odczytywania, zmiany bądź konfiguracji


Kim właściwie jest hacker? Termin ten, używany na co dzień w mediach, stosowany jest jako uogólnienie odnoszące się do wszystkich osób zajmujących się włamaniami na serwery lub do sieci administracyjnych. Obecnie wyróżnia się trzy podstawowe grupy: crakerów – włamujących się dla określonych korzyści, voyeur – zainteresowanych poufnymi danymi oraz wandali, których celem jest zniszczenie lub modyfikacja danych, pozbawiona jakichkolwiek głębszych motywów.


Jak zatem widać, hacking jest zbliżony do sabotażu komputerowego, który ma na celu sparaliżowanie lub wprowadzenie poważnych zakłóceń do systemów administracyjnych dużych firm i instytucji. To z kolei umożliwić może wyłudzenie haraczu lub innych korzyści. Prym wiodą tu cyberterroryści, którzy umiejętnie wykorzystują fakt coraz większego uzależnienia świata od sprawnie działającego systemu komputerowego. Wystarczy przytoczyć kilka z możliwych scenariuszy ataków: paraliż systemu kontroli powietrznej, systemu finansowego państwa, czy dokonanie zmian w recepturach leków. Temat ten rozwinięty jest w artykule Szymona Radosza   „Internet – broń w rękach terrorystów”.


Jakie zagrożenia czyhają na nas w Internecie?


Jak już wcześniej wspomnieliśmy hacking to furtka, umożliwiająca dopiero dokonywanie poważnych przestępstw na ogromną skalę. Włamywanie się do komputerów, sieci, wykradanie poufnych informacji, sprzedaż niedozwolonych środków, m.in. narkotyków, a nawet rozpowszechnianie pedofilii i pornografii. To tylko niektóre z przestępstw, z jakimi na co dzień mogą się zetknąć internauci.


Najbardziej rozpowszechnione w sieci są oszustwa, polegające na podszywaniu się hackerów pod innych użytkowników Internetu za pomocą przechwyconych szczegółowych danych na ich temat. „Phishing” to najpowszechniejsza po temu droga. Polega na zdobywaniu potrzebnych hackerowi informacji za pomocą maili, złudnie przypominających korespondencję z banku bądź portalu aukcyjnego, w których zachęca się użytkownika do podania swoich danych (także tych poufnych), np. rzekomo do celów weryfikacji lub uaktualnienia zabezpieczeń. Według badań, przeprowadzonych przez Centrum Przeciwdziałania Oszustwom Internetowym RSA Cyota, w maju 2006 roku tego typu oszustwa zostały wykryte aż w 157 instytucjach finansowych na całym świecie. Ich liczba dynamicznie wzrosła od kwietnia tego roku – o prawie 70%. Dane te obrazują w jakim tempie wzrasta przestępczość dokonywana drogą internetową.


"Pharming” to metoda pokrewna do phishingu. Hacker uzyskuje potrzebne mu informację za pomocą przekierowania połączenia swej potencjalnej ofiary bezpośrednio ze s trony np. banku do swojego komputera. Jednak takie działanie może zostać łatwo wykryte przez użytkownika o ile jest on na tyle spostrzegawczy, by zauważyć, iż połączenie nie jest, choć powinno być szyfrowane.

Najtrudniejszą do rozpoznania metodą dokonywania oszustw jest wprowadzenie do komputera internauty tzw. „key logger’a”. To specjalny program, który potrafi rejestrować określone wpisy z klawiatury komputera i przekazywać je hackerowi. Jeżeli oszust będzie dysponował hasłami dostępu oraz szczegółowymi danymi na temat innego użytkownika, może on dokonywać na jego koszt zakupów lub przelewów   pieniędzy ofiary na swój rachunek bankowy. Internetowi przestępcy wymyślają coraz to nowe metody wymuszeń. Coraz popularniejsze staje się potrącanie z rachunków użytkowników systemów bankowych minimalnych kwot na tzw. koszty operacyjne   i przesyłanie ich na inne konto, a ponieważ proceder obejmuje wielu klientów – zyski oszustów liczy się w milionach dolarów.

 

Nierówna walka z przestępcami internetowymi rozpoczęta

 

Problem z jednoznacznym określeniem kto w danym momencie używa Internetu jest główną przyczyną trudności w karaniu przestępców   internetowych. To sprawia, że czują się oni bezkarni. Nie powinien zatem dziwić stały wzrost ich liczby. Raport przygotowany przez Truste oraz NACHA w 2004 pokazuje, że tylko w USA dokonano dotąd wyłudzeń na wartość niemal 500 mln USD.

 

Na szczęście to poczucie bezkarności oszustów i hackerów jest tylko pozorne. Powszechnie znane są spektakularne wyroki sądowe i zatrzymania hackerów. Warto przypomnieć tu koniec lat dziewięćdziesiątych   i zatrzymanie Kevina Mitnick’a (Kondor, Obywatel Cyberpunk), uznanego za najgroźniejszego przestępcę internetowego. Firma Digital utraciła w wyniku jego działania około 4 milionów dolarów, a skopiowane przez niego nielegalnie oprogramowanie osiągnęło wartość miliona dolarów. Prawdopodobnie to on włamał się także do komputerów Naczelnego Dowództwa Armii Amerykańskiej. Ze względu na trudności w jego ujęciu po raz pierwszy w historii umieszczono w Internecie list gończy i zatrudniono specjalistę w dziedzinie ochrony internetowej – Tsutomu Shimomura. Okazało się jednak, że Japończyk sam stał się ofiarą słynnego hackera. Kevin Mitnick został zatrzymany dopiero w 1994 roku, wyszedł na wolność w 2000 roku, zakaz używania Internetu obejmował go do 21 stycznia 2003. Obecnie jest szefem Mitnick Security Consulting LMC - firmy zajmującej się bezpieczeństwem w sieci. W 1994 roku zatrzymany został również Rosjanin - Włodzimierz Lewin, który przesłał na rachunki bankowe w Finlandii, Izraelu i Kalifornii 11 milionów dolarów, dokonując przelewu z kont Citibanku

 

Podsumowując…

Choć przestępcy zostali ujęci, większości pieniędzy nie udało się już odzyskać. Nie wystarczy ścigać tego typu oszustów, lecz przede wszystkim należy działać prewencyjnie. Jedyną radą, by nie stać się ofiarą przestępstwa jest racjonalne i ostrożne podejście przy korzystaniu z Internetu. Należy zwracać uwagę na to czy połączenia z serwisami banków są szyfrowane oraz na wiarygodność maili w których prosie się o podanie szczegółowych danych osobowych, kodów dostępu itp. Istnieją oczywiście specjalne programy, które ułatwiają walkę z hackerami - utrudniając im dostęp do danych użytkownika (np. „ściany ogniowe”) oraz zwalczające szkodliwe dla systemu oprogramowanie – konie trojańskie wirusy i pokrewne. Warto jednak pamiętać, iż to nasz zdrowy rozsądek pozwoli nam uniknąć niebezpiecznych stron, czy fałszywych maili, a zatem codziennych zagrożeń, jakie czyhają na internautów.


Artykuł przygotowali:
Agnieszka Dulna, Wojciech Koralewski, Waldemar Król

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

vkfxihgb
  • vkfxihgb
  • 13.07.2011 19:34

FfeRfU <a href="http://hyrxpdorwgfc.com/">hyrxpdorwgfc</a>, [url=http://cplwtxgrvnaa.com/]cplwtxgrvnaa[/url], [link=http://gefiguuqttmv.com/]gefiguuqttmv[/link], http://brdppvkfidxq.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wstawiam wersję poprawioną przez autora.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł bardzo intrygujący oraz potrzebny w obecnej erze internetu.
Dobry debiut, duży +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł bardzo intrygujący oraz potrzebny w obecnej erze internetu, lecz jedno niedopatrzenie Kevin Mitnick- obecnie szef Mitnick Security Consulting LMC nie odbywa kary w więzieniu.
Dobry debiut, duży +

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Kevin Mitnick został zatrzymany dopiero w 1994 roku i do dziś znajduje się w więzieniu. " To jakiś żart czy skandaliczne niedopatrzenie się autora?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.