Facebook Google+ Twitter

Nowe zabytki na liście UNESCO

16 zabytkowych cerkwi z polskiego i ukraińskiego regionu Karpat zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Decyzja w tej sprawie zapadła 21 czerwca br. na 37. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Kambodży.

 / Fot. fot.Jerzy Kirzyński / Fot. fot.Jerzy KirzyńskiNowy seryjny wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO obejmuje 8 dóbr z terenu Polski. Są to dawne cerkwie: w Radrużu, Chotyńcu, Smolniku, Turzańsku (rejon Podkarpacia) oraz cerkwie: w Powroźniku, Owczarach, Kwiatoniu, Brunarach Wyżnych (wszystkie w Małopolsce).

W Powroźniku znajduje się najstarsza łemkowska cerkiew w Polsce i jednocześnie jedna z najstarszych na terenie polskich Karpat, obecnie kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Jakuba Młodszego.

 / Fot. fot.Jerzy Kirzyński / Fot. fot.Jerzy KirzyńskiW pierwotnym prezbiterium z wieloboczną zakrystią zachowało się jedno z najcenniejszych w Polsce i najbardziej rozbudowanych cerkiewnych malowideł ściennych- prawdopodobna data powstania tej unikatowej polichromii figuralnej to 1607 rok.

Drewniany zabytek jest jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Nad nawą znajduje się dach namiotowy trzykrotnie łamany, a nad prezbiterium- trójspadowy. Bogate wyposażenie świątyni stanowi ikonostas z lat 1743-44 i barokowy ołtarz.
Dotychczas wpisem wyróżniono 14 polskich obiektów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To cieszy. Pomoże to je uratować, ochronić przed zniszczeniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.