Facebook Google+ Twitter

Nowe zasady ochrony informacji niejawnych

Współautorzy: Barbara Podgórska

Od 2 stycznia weszła w życie znowelizowana ustawa o ochronie informacji niejawnych (Dz.U.2010.182.1228), uchwalona 5 sierpnia 2010 roku. W niektórych mediach pojawiły się bałamutne doniesienia.

 / Fot. Logo
- Ustawa określa zasady ochrony informacji, „których nieuprawnione ujawnienie spowodowałoby lub mogłoby spowodować szkody dla Rzeczypospolitej Polskiej albo byłoby z punktu widzenia jej interesów niekorzystne, także w trakcie ich opracowywania oraz niezależnie od formy i sposobu ich wyrażania - informuje płk rez. Mieczysław T. Koczkowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Ochrony Informacji Niejawnych, który aktywnie uczestniczył w procesie legislacyjnym.

- W nowej ustawie przyjęto rozwiązania stosowane w NATO i Unii Europejskiej, gdzie informacje niejawne są objęte klasyfikacją na tak długo, jak to jest konieczne. Zgodnie z tymi uregulowaniami „informacje niejawne podlegają ochronie w sposób określony w ustawie, do czasu zniesienia lub zmiany klauzuli tajności …”.

Tymczasem w mediach krążą niewiarygodne informacje. Dla przykładu: na portalu TVN24 napisano: „Likwidacja tajemnicy służbowej sprawi, że z zakresu ochrony przewidzianej dla informacji niejawnych zostaną wyjęte tajemnice takie jak: adwokacka, lekarska, dziennikarska, danych osobowych i wiele innych; będą one chronione wyłącznie na podstawie ustaw szczególnych (np. w przypadku tajemnicy adwokackiej jest to ustawa Prawo o adwokaturze)”.
Autor tekstu wprowadza czytelników w błąd. Wymienione przez niego tajemnice "adwokacka..." i inne nigdy nie były chronione ustawą o ochronie informacji niejawnych i nigdy nikt nie mówił, że stanowiły one tajemnicę służbową i były oznaczane klauzulami "poufne" bądź "zastrzeżone".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

MF
  • MF
  • 20.03.2011 14:26

Mam jedno zastrzeżenie do powyższego tekstu - "Od 2 stycznia weszła w życie znowelizowana ustawa o ochronie informacji niejawnych ". Ustawa z 5 sierpnia 2010 roku NIE jest ZNOWELIZOWANA. Jest to nowy akt prawny. O nowelizacji możemy mówić jedynie wtedy , kiedy dokonuje się zmian lub uzupełnienia obowiązujących już przepisów prawnych, tak jak to miało miejsce w przypadku ustawy z 22 stycznia 1999 roku o ochronie informacji niejawnych, która doczekała się ponad dwudziestu nowelizacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.