Facebook Google+ Twitter

Nowe zawody w Polsce - wróżbita, zawodowy żałobnik, sprzątacz

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-01-04 11:35

Sprzątacz domowy czy zawodowy żałobnik już niedługo stanie się pełnoprawnym zawodem. Dlaczego? Wszystko za sprawą nowego rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności.

Flickr / Fot. http://www.flickr.com/photos/latin_snake/2451375737/Nowy projekt ministerstwa jest już gotowy. Wprowadza wiele zmian na rynku pracy. Do ogólnopolskiego rejestru zawodów wpisano 385 nowych fachów i specjalności, które nie miały do tej pory swojej nazwy. Ponownie sklasyfikowano 197 zawodów, które istniały już na obecnej liście. W 44 zawodach postanowiono zmienić nazwy, natomiast 13 zostało wykreślonych z rejestru. Do obecnej klasyfikacji wprowadzono takie zawody jak wróżbita, żałobnik czy sprzątacz domowy. Pod numerem 264202 pojawi się także dziennikarz serwisu internetowego. Obecnie osoby pracujące w serwisie internetowym nazywane były albo dziennikarzami albo pracownikami portalu.

Zmiany w nazewnictwie zawodów mają na celu dostosowanie nazewnictwa zawodów na rynku pracy. Spowodowane są m.in. zmianą stylu życia oraz wzorowaniem się na zachodnim nazewnictwie.

Jakie skutki niesie za sobą wprowadzenie nowych zawodów do rejestru? - To pomoże przyszłemu pracodawcy i agencji zatrudnienia w ścisłym sprecyzowaniu zawodu poszukiwanego kandydata - tłumaczy Katarzyna Pawełek z firmy doradztwa personalnego K&K Selekt. - Zwiększa to szanse na trafną selekcję i jest okazją dla pracownika, który dzięki uszczegółowieniu klasyfikacji zawodów może częściej awansować w obrębie swojej specjalności - dodaje.

Dużą zaletą jest rozszerzenie rynku pracy, dzięki czemu osoby zaczynające swoją karierę mogą wybrać zawód, który będzie odzwierciedlał ich potrzeby i umiejętności.

Jednak czy nowe zawody staną się przebojem na rynku pracy? Po wprowadzeniu nowych fachów dwa lata temu, wzrosła ilość pracowników takich nietypowych zawodów jak organizatorzy ślubów czy specjaliści od dogoterapii. Pracownicy, którzy odnaleźli się w nowym zawodzie nie ukrywają, że nowa praca dała im nie tylko ogromne możliwości, ale także zarobki sięgające od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Źródło: Gazeta Wyborcza, 4 stycznia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Dobre! Co tu komanytować

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mój syn na wizytówce wpisał sobie m.in felinoterapeuta, czyli specjalista od "leczenia kotem". A kota mamy niezłego i robiącego poważną karierę:-))) Link na felieton "Jak Gruby został gwiazdorem, czyli ku przestrodze wątpiącym" http://www.kobietapuszysta.pl/pod-lapa-grubego/artykul/jak-gruby-zostal-gwiazdorem

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.01.2010 17:54

Skoro jest popyt, to prawem rynku także jest podaż - link

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.01.2010 17:09

Dario, chyba jednak zajmę się wróżbiarstwem. I klienci są wdzięczni, i zarobić można.... :-)) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Te nowe zawady maja tez ulawic klasyfikacje w trakcie planowanego na 2011 spisu powszechnego o ktorym bylo tutaj: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe co jeszcze wymyślą nudzący się biurokraci i biurwy?...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.