Facebook Google+ Twitter

Nowe zdjęcia z New Horizons pokazują szczegóły powierzchni Plutona

Sonda New Horizons rozpoczęła 5 września transmisję najważniejszych danych z historycznego przelotu nad Plutonem. NASA opublikowała właśnie nowe zdjęcia powierzchni tej planety karłowatej oraz jej księżyca Charona.

 / Fot. NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research InstituteSonda New Horizons przesyła na Ziemię dane z przelotu nad Plutonem, do którego doszło 14 lipca. Na dyskach sondy wciąż znajduje się 95 proc. zebranych informacji. Ich transfer na naszą planetę z odległości blisko 5 mld kilometrów potrwa kilka miesięcy.

Najnowsze zdjęcia opublikowane przez NASA pokazują powierzchnię Plutona i Charona. "Pluton pokazuje nam różnorodność form terenu i złożoność procesów, które konkurują z tym, co widzieliśmy do tej pory Układzie Słonecznym" - powiedział Alan Stern, główny badacz misji z z Southwest Research Institute w Boulder w Kolorado. Zdaniem geologa, Jeffa Moore'a, powierzchnia Plutona jest równie skomplikowana jak ta na Marsie.

Sonda New Horizons została wystrzelona 19 stycznia 2006 roku z Przylądka Canaveral. Obiekt przeleciał nad Plutonem 14 lipca o godzinie 13.49 czasu środkowoeuropejskiego.

NASA szuka teraz nowego celu dla New Horizons. Jednym z rozważanych obiektów jest planetoida 2014 MU69 znajdująca się blisko miliard kilometrów od Plutona.

Powierzchnia Plutona:

NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute


NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute

Charon, księżyc Plutona:

NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute

Czytaj także: Wkrótce poznamy tajemnicę tajemniczego jasnego punktu na powierzchni planety karłowatej Ceres

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.