Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe zielone DNA Emilii Plater

Agnieszka Banach
Agnieszka Banach
Ul. Emilii Plater w przyszłości.
Ul. Emilii Plater w przyszłości. Urząd Miasta
Remont ul. Emilii Plater trwa. We wrześniu w miejscu dawnego parkingu powstanie pas zieleni w kształcie łańcucha DNA z ławeczkami i taboretami dla pieszych.

Brzozy, kojarzące się z Mazowszem, ławeczki i taborety dla zmęczonych pieszych, zieleń, połączona z kamieniem i stalą - tak we wrześniu wyglądać będzie ul. Emilii Plater. Na razie trwa tam remont, ale Urząd Miasta już opisuje zmiany, jakie wprowadzi w tej części miasta. W założeniu ma być nie tylko funkcjonalnie, ale także bezpiecznie i estetycznie. Remont ma jednocześnie poprawić jakość nawierzchni ulicy i wygląd miejsca, które stanie się dynamiczne i nowoczesne. Wszystko za sprawą inspiracji splątanymi liniami łańcucha DNA.

Do tej pory przestrzeń pomiędzy dwoma pasami ruchu spełniała rolę parkingu, który wg Urzędu Miasta był nieestetyczny i bardzo niebezpieczny. Dlatego postanowiono zamienić go na miejsce, w którym przechodnie będą mogli usiąść w cieniu drzew. Dodatkowym atutem takiego pomysłu jest uniemożliwienie przechodzenia przez ulicę w miejscach niedozwolonych. Pas zieleni stworzy naturalną barierę, oddzielającą ruch pieszy i samochodowy. Przyczyni się do znacznej poprawy bezpieczeństwa użytkowników.

Autorzy projektu z pracowni RS AK Architektura Krajobrazu pomyśleli również o wykorzystaniu jak największej ilości materiału z odzysku. Elementem dekoracyjnym i zapewniającym bezpieczeństwo mają być metalowe siatki tzw. gabiony, wypełnione m.in. starą kostką granitową z chodników. Efektem, który chcieli uzyskać artyści, ma być miejski melanż - połączenie naturalnego kamienia, roślin i stali.

Rośliny, które mają uprzyjemnić nam spacer po tej części miasta wybrano z gatunków o wysokiej odporności na trudne warunki. Piesi będą mogli odpocząć w cieniu brzóz i cieszyć się widokiem pnączy, które oplotą skrzyżowane ze sobą gabiony.

Zielonym zagajnikiem w kształcie łańcucha DNA będziemy mogli cieszyć się w drugiej połowie września, kiedy zakończone zostaną trwające w tej chwili prace drogowe. Pod koniec sierpnia kierowcy będą mieli do dyspozycji dwa pasy dla samochodów, buspas, i pas rowerowy o szerokości 1,5 m. Ponadto przed wejściem do Sali Kongresowej pojawią się stacje do ładowania samochodów elektrycznych.

Urząd Miasta już zapowiada kolejne remonty m.in. ulic Idzikowskiego i Powązkowskiej, jak również alei Wilanowskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto