Facebook Google+ Twitter

Nowe zjawisko ortograficzne

Nowa maniera ortograficzna szerzy się niczym zaraza. Pełno jej na stronach internetowych. Dociera do mnie w korespondencjach mejlowych. Zauważam ją nawet w urzędowych pismach. Tylko patrzeć jak pojawi się w gazetach i książkach.

Od dłuższego czasu obserwuję niespotykane dotąd zjawisko pisania dat w postaci np. „2010r”, przy czym owo „r” bywa z kropką, albo bez kropki. Zupełne widzimisię. Początkowo brałem to za zwykłą literówkę, mimowolne opuszczenie spacji, przez śpieszącego się autora. Dochodzę jednak do coraz bardziej uprawnionego wniosku, że jest to świadomie zastosowany zabieg, swoista moda, która wzięła się nie wiadomo skąd, ale szerzy się z niesamowitą prędkością.

Chciałbym zatem uprzejmie zapytać osoby bardziej kompetentne ode mnie. Od kiedy to liczebniki
są pisane łącznie z rzeczownikami. Może tylko ja o tym nie wiem, bo ktoś (kto?), kiedyś (kiedy?) ustanowił jakąś (jaką?) powszechną regułę nakazującą taka pisownię, jako obowiązującą. Kto wie cokolwiek na ten temat? Kto jeszcze, oprócz mnie, zaobserwował tę manię. Czy powinniśmy się jej przeciwstawić, w obronie reguł ortograficznych, czy machnąć po prostu ręką, jako na sprawę mało istotna i nie wartą zachodu?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Sądzę, że takie pisanie wynika z niewiedzy lub z braku staranności. Inaczej określając brak staranności, z niechlujstwa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie nazwałabym tego manierą ortograficzną, ale raczej niewiedzą. Pamiętam, że dawno temu na jakimś szkoleniu próbowano nam właśnie wmówić, że przed literą r. (jako skrótowi od rok) nie stawia się spacji. Brak kropki to już raczej niedbałość. Chociaż... (dla odmiany) z poprawnym zapisem skrótu nr walczę jak Syzyf. :)
A zasady dotyczące roku tak głoszą:
"Daty piszemy następująco: 14. 07. 1999 r. Przed literą \"r\" powinna być spacja. Jeśli litera \"r\" przechodzi po dacie do nowego wiersza to należy bezpośrednio po roku dać tzw. twardą spację tzn.: Ctrl + Shift + spacja i dopiero wtedy napisać literę r." - http://www.slideshare.net/guest5d44e0/zasady-pisania-tekstw-presentation

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie znam się na ortografii, ale jestem specjalistą od psychologii inżynieryjnej. Dla nas układ człowiek -maszyna to teraz układ człowiek-komputer jako główny obiekt badań. Przy okazji napiszę oddzielny artykuł, bo zagadnienie jest bardzo ciekawe i ważne. Teraz tylko zasygnalizuję, że jest bardzo źle: długotrwałe obcowanie z komputerem, szczególnie z Internetem, oprócz uzależnienia, przyczynia się nie tylko do pogorszenia jakości kompetencji językowych, w tym ortografii, ale do swoistej degeneracji pracy mózgu.
Natomiast zdolność odczytania pisma z poplątanymi literami, o czym pisze pan Mariusz, wynika z tzw redundancji (nadmiarowości) informacyjnej języka. Dotyczy ona także całych zdań, np. kochany pieniondze przyślkcie mi rodzice,. Natomiast już w adresie pomyłek raczej nie będzie, bo wiadomość do rodziców w ogóle nie dotrze i dzieciak zostanie na wakacjach bez tzw kasy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odczytałam bez problemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bdanaia na pweynm anelgiksim uneriwstyecie wyzakały, że nie ma znczeania, w jakiej klejności napsziemy lietry wenąwtrz wryazu, blye tlkyo pirwesza i otstaina lreita błyy na soiwch mijsecach. Rtszea mżoe być beż wikszęego prleobmu. Diezje się tak dlteago, że nie cztaymy kżdaej z lteir odelndziie, ale wrayz jkao cłoaść.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.06.2010 17:59

I moglibyśmy tak w nieskończoność:))

Komentarz został ukrytyrozwiń

O podobnych denerwujących zjawiskach pisałam w art.: link
5* za temat :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.06.2010 12:58

a ja mam już serdecznie dość zwrotu " światło bramki" .

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jak wam sie podobają ulubione sformułowania kandydata na prezydenta:"szczególnie, chcę bardzo mocno podkreślić","ogromnie istotne" i "w najwyższym stopniu". Usłyszeć taka "zbitkę" w jednym wystąpieniu, bezcenne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jak Wam się podoba "absolutnie" w znaczeniu: "oczywiście"? Na przykład: - Kocha pani swego męża? - Absolutnie, bardzo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.