Facebook Google+ Twitter

Nowela ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Od 18 sierpnia obowiązuje nowela ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Wprowadzenia zmian w ustawie domagała się od Polski Komisja Europejska, która wykryła sprzeczności krajowych przepisów z prawem wspólnotowym.

Największe wątpliwości KE budziły artykuły ustawy, dotyczące: prawa weta wojewody, powoływania przez niego komitetu nadzorującego realizacje inwestycji oraz zatwierdzania projektów własnych instytucji zarządzającej przez ministra rozwoju regionalnego.

W myśl noweli do ustawy z 2006 r., wojewodowie nie będą mogli wetować decyzji samorządów, dotyczących przydzielenia funduszy na rozwój projektu z puli UE. Do tej pory wojewoda miał prawo zakwestionować decyzję samorządu, gdy stwierdzał nieprawidłowości w czasie postępowania konkursowego. Bez tej ustawy niemożliwe byłoby wykorzystywanie funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w latach 2007-2013. Zdaniem Komisji Europejskiej to instytucja zarządzająca odpowiada za wybór priorytetowości projektów. W wypadku weta wojewody trudno byłoby określić, kto odpowiada za wybór konkretnych pomysłów.

W artykule dotyczącym powoływania przez wojewodę komitetu nadzorującego realizację projektu niezbędne były zmiany, które nie będą kolidowały z prawem wspólnotowym dotyczącym Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności. W myśl noweli, prawo powoływania komitetu monitorującego posiada instytucja zarządzająca.

Nowelizacja ustawy odbiera również Ministerstwu Rozwoju Regionalnego prawo do zatwierdzania projektów własnych instytucji zarządzającej. Zdaniem KE prawo zarządzania regionalnymi programami operacyjnymi ma jedynie instytucja zarządzająca (samorząd - przyp. red.) , której obowiązkiem jest wybór priorytetowości inwestycji oraz zarządzania projektem operacyjnym w ramach UE.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.