Facebook Google+ Twitter

Nowelizacja prawa prasowego wprowadzi obowiązek rejestracji stron internetowych?

12 marca odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji prawa prasowego. Powstał on przed dwoma laty i uzyskał poparcie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 / Fot. Ustawa z dnia 26 stycznia 1984 r.Znowelizowane przepisy mają wprowadzić obowiązek rejestracji stron internetowych. Jak tłumaczy "Gazecie Prawnej" dr Michał Zaremba z Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, właściciel strony będzie mógł dokonać wyboru czy chce, by jego twór był uznany za prasę. Wówczas będzie mógł korzystać z dobrodziejstw (np. tajemnica dziennikarska) i obostrzeń (np. obowiązek sprostowania) wynikających z prawa prasowego.

Proponowane przepisy są nieprecyzyjne i pozwalają na wielość interpretacji. Obowiązkowi rejestracji nie będą podlegać prywatne strony internetowe dotyczące na przykład zainteresowań czy serwisy społecznościowe i ogólnie "niezarejestrowane przekazy niepodlegające procesom przygotowywania redakcyjnego". Nie pomaga również dotychczasowe orzecznictwo. Z jednej strony bowiem Sąd Okręgowy w Lublinie uznał, że burmistrz Lubartowa nie dopełnił obowiązku rejestracji miejskiego serwisu internetowego prowadzonego przez gminę. Z drugiej Sąd Apelacyjny w Łodzi w 2013 r. oddalił odwołanie blogera, który chciał dokonać rejestracji bloga uznając, że ma prywatny i literacki charakter.

Zdaniem prawnika, Piotra Waglowskiego złożoność problemu ma związek z anonimowością w sieci. "Internet zdemokratyzował media i dziś istnieją techniczne możliwości, by każdy korzystający z sieci mógł realizować przysługującą mu wolność słowa. Jednak bez zmierzenia się z problemem anonimowości nie rozwiąże się problemu rejestracji dzienników i czasopism. To rozwój internetu sprawia, że regulacja działalności prasowej jest trudna" - czytamy na blogu prawo.vagla.pl. Znany prawnik zwraca jednak uwagę na to, że problem "rejestracji prasy" ma też aspekt ekonomiczny. "Sprytne posunięcie zatem może polegać na tym, że proponując wąską definicję prasy w prawie prasowym ograniczy się też zakres możliwości korzystania z utworów w rozumieniu prawa autorskiego" - pisze Vagla.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 20.03.2014 13:12

Mam pytanie do wiecznie niezadowolonych: czy do publikowania przedruków z innych serwisów potrzeba tajemnicy dziennikarskiej lub legitki?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.03.2014 20:39

@Darek Szczecina

Absolutnie nic.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba znów w24 byłoby prasą, tak jak było kiedyś. Wracając do anonimowości w Internecie. Czy w czasie zgromadzeń na agorze w starożytnej Grecji wiele wypowiedzi nie było anonimowych. Podobnie na dawnych sejmikach szlacheckich i można było być anonimowym. Tylko wtedy nie było tylu prawników.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy zmiany w naszym serwisie w24 miały coś wspólnego z szykowanymi zmianami w prawie prasowym?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.