Facebook Google+ Twitter

Nowemu prezesowi NBP niespieszno do strefy euro

  • Źródło: Echo Miasta
  • Data dodania: 2007-01-11 09:42

Sławomir Skrzypek, nowy prezes NBP, złożył ślubowanie przed Sejmem. Został wybrany na to stanowisko głosami koalicji. – Nie ma jeszcze podstaw do rzetelnej dyskusji – mówi o wejściu do strefy euro.


Posłom, którzy na niego głosowali, nowy szef NBP dziękował za popracie. Tych, którzy nie obdarzyli go zaufaniem, zapewniał, że postara się udowodnić, że to dobry wybór. Sławomir Skrzypek zastąpi na tym stanowisku profesora Leszka Balcerowicza.

fot. PAP/Bartłomiej ZaborowskiPierwsza wypowiedź nowego szefa Narodowego Banku Polskiego dotyczyła euro i porozumienia z LPR. Sławomir Skrzypek powiedział, że Polska powinna wejść do strefy euro wtedy, kiedy będzie to korzystne. Zaprzeczył też, by obiecał LPR uwolnienie rezerw walutowych. – Jeśli chodzi o euro, to mamy do czynienia z dyskusją wokół dogmatu - “jestem za euro lub przeciw. Tymczasem nie ma jeszcze podstaw do rzetelnej dyskusji – powiedział Skrzypek po złożeniu przysięgi w Sejmie.
Fot. PAP/Tomasz Gzell
Jego zdaniem, w Polsce tak jak miało to miejsce w Wielkiej Brytanii, bank centralny powinien opracować raport, który zbadałby skutki jakie wprowadzenie euro przyniesie gospodarce krajowej. – Polska powinna wejść do strefy euro wtedy, gdy będzie to dla niej korzystne – dodał nowy szef NBP.

Skrzypek pytany, czy obiecał LPR w zamian za poparcie jego kandydatury uwolnienie rezerw walutowych powiedział: – Nigdy nie mówiłem, że uwolnię rezerwy. Powiedziałem tylko jak ten instrument funkcjonuje i że wymaga to zastanowienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

I prawidłowo - zarówno Greenspan, jak i Friedman mówili nowym krajom UE - wejdźcie do strefy euro wtedy, kiedy nadejdzie najlepszy moment. Oczywiście środowiska lewicowe zaraz zarzucą Skrzypkowi eurosceptycyzm (bo dla nich podporządkowanie się w 100% natychmiast UE to wyznacznik postępu) ale nie ma co się przejmować tymi pojękiwaniami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.