Facebook Google+ Twitter

Nowi europoslowie dostną więcej pieniędzy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-31 11:06

Za tydzień wybierzemy posłów do Parlamentu Europejskiego. Nowych eurodeputowanych obejmą też nowe zasady dotyczące wynagrodzeń. Każdy będzie otrzymywał brutto ponad 7650 euro. Dla Polaków to rewolucyjna zmiana, bo w ostatnich pięciu latach otrzymywali tyle, ile posłowie w Sejmie, czyli nieco ponad 2000 euro.

Na nowych zasadach najwięcej stracą Włosi, którzy teraz zarabiają około 12 tysięcy euro, Niemcy prawie nie zauważą różnicy.

Oprócz pensji każdy poseł będzie też otrzymywać dietę za przepracowany dzień - prawie 300 euro na wyżywienie i zakwaterowanie. Przysługiwać mu będą również dodatkowe pieniądze na prowadzenie biur poselskich oraz zwrot kosztów podróży.

Od nowej kadencji zmieni się także system wynagradzania asystentów. - Chodzi o to, by ukrócić wszelkie nadużycia - mówi rzeczniczka Parlamentu Europejskiego Marjory Van den Broeke. -
Asystentom w Brukseli będzie płacić bezpośrednio Parlament, a nie deputowani, natomiast asystentom w krajach członkowskich wyselekcjonowane agencje - dodaje.

W minionej kadencji zdarzały się bowiem przypadki, że część pieniędzy deputowani przekazywali zaprzyjaźnionym firmom. Dochodziło też do sytuacji, że niektórzy europosłowie umawiali się z asystentami na maksymalne wynagrodzenie, ale później część z tej sumy i tak trafiała do ich kieszeni.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.