Facebook Google+ Twitter

Nowinki techniczne ułatwiających życie niewidomym

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2007-10-25 12:17

Małe urządzenie przyłożone do ubrania mówi, jakiego koloru są spodnie czy bluzka

Zwany czytakiem odtwarzacz wielkości empetrójki, zamiast muzyki ma nagrane książki. A specjalna drukarka drukuje dokumenty w języku Braile`a.
O takich ułatwiających życie niewidomym i niedowidzącym technicznych nowinkach rozmawiali wczoraj w Legnicy uczestnicy konferencji "Dotykiem pisane", zorganizowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
- Dziś, dzięki technice, osoba niedowidząca czy niewidoma może w miarę normalnie żyć - uważa Julia Korytowska z Polskiego Związku Niewidomych. - Nowoczesne urządzenia są drogie, ale Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych refunduje raz na pięć lat ich zakup, jeśli niewidzący zwróci się z takim wnioskiem. To wprawdzie rzadko, ale lepiej tak, niż wcale. Dzięki temu nasi niewidzący mają komputery i inne ułatwiające życie i kontakt ze światem urządzenia - dodaje Korytowska.
Jednak są też prozaiczne problemy. Zdaniem niewidomych, PFRON za rzadko refunduje zakup białych lasek. Tylko raz na trzy lata. - A jeśli ktoś chodzi na co dzień z laską, to przecież zużywa ją w ciągu pół roku. Porządna laska kosztuje nawet 100 zł, więc to niemały wydatek - mówi Korytowska.
Mieszkający w Legnicy niewidomi i niedowidzący mają mniej powodów do narzekań niż w innych miastach. Sygnalizatory na przejściach dla pieszych są "gadające" - informują, jakie pali się światło. W mieście jest jeden z największych w Polsce zbiorów książek w wersji audio. A w pobliskiej Świerzawie działa specjalny zakład pracy dla niepełnosprawnych - każdy chętny może zatrudnić się przy produkcji zaczepów do bombek choinkowych.
Edyta Golisz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.