Facebook Google+ Twitter

Nowinki z życia kurii krakowskiej. Czas Adwentu, czasem oczekiwań

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-11-14 14:48

Kardynał Stanisław Dziwisz wystosował słowo pasterskie na Adwent 2011 "Kościół naszym domem", które należy odczytać w 1. Niedzielę Adwentu, 27 listopada we wszystkich kościołach i kaplicach Archidiecezji Krakowskiej.

Metropolita krakowski przypomniał w nim, że Adwent to szczególny czas czuwania i modlitwy. "Oczekiwanie," które przeżywamy, posiada podwójny charakter. Najpierw jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi, ale równocześnie jest czasem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa na ziemię, Kościół kieruje pragnienia ludzi wierzących ku oczekiwaniu na Jego powtórne przyjście na końcu czasów”.

Kardynał Dziwisz wyraził wdzięczność Bogu za dar beatyfikacji Jana Pawła II oraz za Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia, który odbył się w październiku w Krakowie - Łagiewnikach. "Te wspaniałe dary Boga stały się dla nas również zadaniem. Pokazały, że życie człowieka powinno być bardziej naznaczone miłosierdziem, które ofiarował nam Bóg i które my również winniśmy okazywać braciom".

Według metropolity krakowskiego pomocą w dążeniu do tego celu jest peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego, która rozpoczęła się w Archidiecezji Krakowskiej w szczególnie wymownym dniu 16 października tego roku, a zakończy się 23 czerwca 2013 r. w królewskiej katedrze na Wawelu. "Peregrynacja jest naturalnym przedłużeniem Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia, przeżywanego pod wymownym hasłem: Miłosierdzie źródłem nadziei.

Świadkiem tej nadziei był i jest bł. Jan Paweł II, który wzywa nas wszystkich, abyśmy przez słowo, modlitwę i konkretne czyny miłosierdzia stawali się dla świata świadkami tej wielkiej tajemnicy. Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego razem z relikwiami św. Siostry Faustyny i bł. Jana Pawła II jest szczególnym czasem dla każdego z nas i dla całej parafii. Każda parafia przeżywa najpierw okres oczekiwania na ten szczególny dzień. Jest to pewnego rodzaju parafialny adwent".

Kardynał Stanisław Dziwisz w swoim słowie pasterskim skierował prośbę, aby ten czas parafialnego adwentu przeżywać na modlitwie wypraszając o łaskę miłosierdzia dla nas i całego świata. "Weźmy licznie udział w rekolekcjach lub misjach poprzedzających przybycie obrazu do parafii. Zastanówmy się uważnie nad tajemnicą Miłosierdzia Bożego, a także nad wezwaniem Jezusa do okazywania miłosierdzia braciom przez słowo, czyn i modlitwę".

W związku z obecnością agresji i złości we współczesnym świecie, oraz wzajemnych pretensji i oskarżeń, metropolita krakowski zachęcił, by trwając przed obrazem Jezusa Miłosiernego, prosić Boga miłosierdzia o zdolność przyznania się do winy oraz do przebaczania winowajcom.

"Zwróćmy najpierw uwagę na miłosierdzie wyrażane słowem. Zacznijmy od usunięcia z naszego języka przekleństw i wyzwisk, słów raniących poniżających, zachowań wprowadzających niepokój i dzielących ludzi.

Niech nasze codzienne relacje przenikają słowa, które wyrażają życzliwość, niosą pociechę, wlewają w serce pokój i podnoszą na duchu. Refleksja nad tajemnicą miłosierdzia skłania nas do odkrycia na nowo takich słów, jak "przepraszam" i "przebaczam".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.