Facebook Google+ Twitter

Nowinki z życia kurii krakowskiej. Nowi biskupi w Krakowie

Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. prał. Grzegorza Rysia, rektora Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji krakowskiej oraz o. Damiana Andrzeja Muskusa OFM, gwardiana i kustosza sanktuarium w kalwarii Zebrzydowskiej biskupami pomocniczymi archidiecezji krakowskiej.

Kto wydał komunikat w tej sprawie?
Ks. Robert Pietrzyk: - Komunikat w tej sprawie wydała w samo południe w dniu 16 lipca 2011
Nuncjatura Apostolska w Warszawie. Wyrazy swojej radości z nominacji dwóch biskupów pomocniczych dla Archidiecezji Krakowskiej, oraz wdzięczność wobec Benedykta XVI wyraził w specjalnym komunikacie do kapłanów i diecezjan.

Czytelników Wiadomości 24.pl być może zainteresuje życiorys nowych biskupów:

Kilka słów o ks. Grzegorzu Rysiu
ks.Ryś / Fot. Z archiwum autorki/ Z archiwum ks. Rysia-Ks. Grzegorz Ryś urodził się 9 lutego 1964 r. w Krakowie. W latach 1982-1988 odbył formację w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej oraz studia na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r.z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego w Katedrze Wawelskiej. Równolegle do studiów teologicznych odbył studia na Wydziale Historii Kościoła PAT. Po rocznej pracy duszpasterskiej jako wikariusz parafii pw. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach został zatrudniony na tymże Wydziale i podjął studia doktoranckie.

W 1994 r. uzyskał doktorat, a w 2002 r.habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii.
Jest kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, cenionym historykiem, liczącym się w środowisku naukowym i kulturalnym, autorem licznych opracowań naukowych i popularnych z zakresu historii i teologii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Andrzej Decki
  • Andrzej Decki
  • 30.07.2011 22:21

Oby nie zbiskupieli. Póki co zapowiadają się bardzo dobrze. Życzę im żeby brali przykład z biskupa Adama Dyczkowskiego - już seniora zielonogórskiego - bardzo mądrego, ciepłego, wielkiego człowieka. Na drugim biegunie są tacy jak bp sandomierski Krzysztof Nitkiewicz - z desantu z Rzymu. Facet bez pojęcia, zadufany w sobie, zarozumiały, nigdy się nie uśmiecha.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadziu, czy bogate? nie wiem:)

Owszem- zasłużyli na awans. Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy w innych krajach stroje biskupie też są tak bogato zdobione, jak w Polsce, czy nie? Życiorysy mają nienaganne - zasłużyli na awans.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.