Facebook Google+ Twitter

Nowoczesna elektroniczna biblioteka powstała w Jaworznie

1,7 mln złotych kosztował sprzęt komputerowy i audiowizualny dla nowej Centrali Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie. Jej otwarcie już za trzy tygodnie.

Do otwarcia Centrali Miejskiej Biblioteki w Jaworznie pozostały trzy tygodnie. Półki z książkami już prawie się zapełniły. / Fot. UM JaworznoDzięki tej kwocie w bibliotece znajdą się komputery, notebooki, słuchawki stereo, odtwarzacze DVD, telefony typu IP phone, mikrofony, drukarki czy skanery. Wyposażenie spowoduje, że Jaworzno od października będzie miało nie tylko nowoczesną bibliotekę, ale również prawdziwe centrum multimedialne, które ma szansę stać się kulturalnym sercem tego prawie stutysięcznego miasta. Otwarcie Centrali Biblioteki Miejskiej w Jaworznie planowane jest na 29 września tego roku.

W bibliotece znajdzie się aż 125 komputerów. Dwanaście z nich zostanie rozlokowanych na parterze. Umożliwią dostęp do katalogu zbiorów jaworznickiej biblioteki. Komputery znajdą się również w wypożyczalniach, recepcjach, czytelniach. Natomiast w salach audiowizualnych każdy będzie miał do dyspozycji laptopa. Dzięki temu użytkownicy będą mogli przeglądać zbiory audio, książki czytane, pliki muzyczne, filmy oraz internet.
– Dla porównania „stara” biblioteka dysponowała 20 komputerami, z czego 3 z dostępem do internetu udostępnione były czytelnikom, a jeden w formie terminala posiadał dostęp do katalogu zbiorów – powiedział Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Nowością i ciekawostką będą telefony typu IP Phone. W bibliotece znajdzie się 20 takich urządzeń i będą one służyły pracownikom do lepszej komunikacji centrali z rozsianymi po całym mieście filiami.
– To dobry moment, by uciąć wszelkie pojawiające się spekulacje, że wraz z centralą likwidujemy filie biblioteki. Nie jest to prawdą – uspokaja Paweł Silbert.

Trzeba przyznać, że czytelnicy w Jaworznie będą mieli komfortowe warunki. / Fot. UM Jaworzno Już wkrótce na stolikach pojawią się komputery. / Fot. UM JaworznoO lokalizacji biblioteki - w centrum miasta - zdecydowali w plebiscycie mieszkańcy Jaworzna. Walorami wybranej lokalizacji jest łatwość dostępu czytelników i użytkowników biblioteki. W pobliżu znajduje się główna arteria komunikacyjna miasta oraz węzłowe punkty przesiadkowe, co dobrze komunikuje obiekt z wszystkimi osiedlami mieszkaniowymi.
– Lokalizacja była bardzo krytykowana, a nawet używana jako argument w walce politycznej – przypomina prezydent Silbert. – Przyjmowałem to spokojnie, ponieważ to nie ja o tym decydowałem, tak chcieli mieszkańcy. Dzisiaj widać, że bryła biblioteki może się ładnie wpisać w naszą rzeczywistość. Chcemy aby za tym wszystkim poszedł proces zmiany wyglądu naszego rynku, ponieważ doskonale wiemy, że nie jest on najpiękniejszy. Ten gmach ma być początkiem.

Nowa centrala kosztowała 17 872 414 złotych, z czego około 13 milionów pochodziło z dofinansowania z Unii Europejskiej. Gmina z własnych funduszy wydała na ten cel 4 376 228,62 zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

pozazdrościć włodarzy miasta, plus dla Jaworzna :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

wyprowadzam się do Jaworzna :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ świetnie... szkoda, że u mnie nie ma takiej biblioteki :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Super :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ petarda :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) super sprawa

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.09.2007 17:55

(+) No prosze... troche inicjatywy i grono uczciwych ludzi - oto, co mozna osiagnac, gdy zapomni sie o wlasnej kieszeni...

Komentarz został ukrytyrozwiń

wow + ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

hameryka!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.