Facebook Google+ Twitter

Nowoczesna sztuka, nie ma nic wspólnego z odczuwaniem piękna?

Nie podoba mi się nowoczesna sztuka, architektura, malarstwo, poezja. Nie podobają mi się nowoczesne hasła promocyjne projektów i teksty reklam.

Mona Lisa / Fot. Leonardo da VinciDlatego, gdy słyszę, że budynek Filharmonii Krzyk / Fot. Edvard MunchSzczecińskiej zdobył nagrodę im. Miesa van der Rohe (ufundowaną przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i barcelońską Fundację im. Miesa van der Rohe), uznawaną za jedną z najcenniejszych w dziedzinie architektury (za wybitne realizacje architektoniczne), włos mi się na głowie jeży i nawet patriotyzm lokalny idzie w zapomnienie. Ten straszny, porównywalny do blaszanej hali produkcyjnej, bohomaz miałby być perłą architektury. Współczuję poczucia piękna nowoczesnym architektom. Dobrze, że nie żyli w wiekach średnich, bo dzisiaj nie mielibyśmy wspaniałych zabytków architektonicznych do podziwiania i zwiedzania.

Lubię poezję klasyczną (z rymem), a nie nowoczesną bez rymu i składu, klasyczne malarstwo, które przedstawia realistyczne i naturalistyczne widzenie świata a nie nowoczesne bohomazy i bazgroły, chyba że ktoś przekona mnie że kropka na płótnie jest arcydziełem. Dla mnie twórcy surrealizmu, abstrakcjonizmu, kubizmu itd. zmarnotrawili swój talent na malowaniu „dzieł” (bohomazów), które nie wnoszą nic do kultury świata, są tylko przykładami swojego gatunku.

Współcześni przedstawiciele sztuki, nie dość, że nie mają poczucia piękna, to jeszcze nie mają wyobraźni i nagradzają nietrafione wizje, marki, projekty. Szczecin został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie Machina Design Awards. Nagrodę RDZEŃ 2009 przyznano miastu za Strategię Floating Garden 2050. W tym samym 2009 roku na Festiwalu Promocji Miast i Regionów w Konkursie Złote Formaty Szczecin zajął II miejsce w kategorii Event oraz otrzymał srebrne Grand Prix w prestiżowej kategorii Działalność Promocyjna. W 2009 roku hasłem promocyjnym Szczecina było: „Wyskocz z cynków i zaszalej” Floating Garden Szczecin?.

Czyż jeszcze mam coś do powyższego dodać? Gdy idę do muzeum, oglądam stare obrazy i rzeźby (posągi) mistrzów, czuję że obcuję z kulturą, że to jest piękne. Gdy idę do galerii sztuki nowoczesnej, nie wiem co przedstawiają rzeźby, obrazy (chyba tylko autor wie co namalował na swoim bohomazie) i nie mogę się w nich doszukać piękna (pozytywna właściwość estetyczna, wynikająca z zachowania proporcji, harmonii barw, umiaru i użyteczności, odbierana przez nasze zmysły).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Panie Zdzisławie polecam, też o sztuce dawnej i obecnej. link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety jakie czasy, zwyczaje i możliwości taka architektura także sakralna.
Nie podam przykładu z innego lokalnego miejsca ale widzę liczne kościoły sprzed 40,30, 20 a nawet 10 lat w tym samym halowym, czasem "barakowym" stylu naszych czasów.
Wiele jest odwołaniem do architektury Hagia Sophia w Istambule którą po 900 latach służenia chrzęścijaństwu łatwo przekształcono w meczet i może m. in. dlatego nie zburzono.
A ile jest supermarketów wręcz "nieludzkich", bez dostępu dla wszystkich do światła dziennego, pozbawionych dla kupujących godnego miejsca aby usiąść i wypić kawę czy herbatę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hm... Inspiracją dla surrealistów XX wieku była twórczość Hieronima Boscha, żyjącego na przełomie XV i XVI w. Do jego naśladowców należeli wybitni malarze szesnastowieczni, przede wszystkim Pieter Bruegel Starszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jeszcze nic.
Słupsk z Witkacego ( podobno) słynie, Witkacego hołubi w całości i bez żadnego wyjątku. Czcią otacza się tutaj ( oficjalnie) wszystko, co wyszło spod ręki Witkacego, w jakiejkolwiek formie. Taki prowincjonalny kompleks, tłumaczący sam siebie "promocją".

A tutaj mała próbka całościowej "kompozycji" ( jedna z wielu) :

http://www.gazetakaszubska.pl/50946/witkacy-na-slupskich-blokach

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.