Facebook Google+ Twitter

Nowoczesne igloo ze starożytnym wnętrzem

Olbrzymia kopuła zbudowana na planie koła powstała na Placu Wolności w Poznaniu. Nie będzie one jednak gościła Eskimosów, lecz przybliży poznaniakom życie ich przodków - Słowian. Wystawa nosi nazwę "Słowiański Mit".

Igloo na Placu Wolności w Poznaniu / Fot. Krzysztof MizgajskiTo pierwsza tego typu atrakcja w stolicy wielkopolski. Budowla mieści w sobie m. in. posąg Światowida ze Zbrucza. Głównym celem jest przeniesienie swoich gości w świat Słowian żyjących między VII, a IX wiekiem naszej ery.

Świat, który został podzielony na cztery sfery tworzące z budowli labirynt, który trzeba przemierzyć. Pierwszą z nich jest "Bój", który ukaże w jaki sposób tamtejsi ludzie toczyli walki. Zwiedzający będą mogli nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć przyrządy walki. Drugą z kolei jest "Cześć", przedstawienie wszystkiego tego co związane z wiarą i obrzędami wczesnych Słowian.

Igloo na Placu Wolności w Poznaniu. / Fot. Krzysztof MizgajskiTrzecia to "Trud", jaki mieszkańcy tamtejszych czasów przeżywali. Będzie obrazowała życie codzienne, podstawowe zajęcia i sposoby uniknięcia "Końca", czyli ostatniej części wędrówki zwiedzających poznańskie igloo. Przeniesie ona nas w smutny moment śmierci, która czeka każdą żywą istotę. Oprócz obrzędów pogrzebowych, dowiemy się w co nasi przodkowie wierzyli i jak według nich wyglądało życie pośmiertne.

- W założeniu cała wystawa ma być multimedialna. Obok wiernie odtworzonych narzędzi, ubiorów czy fragmentów domów na telebimach będą wyświetlane trójwymiarowe filmy o życiu Słowian" - powiedział agencji PAP Karol Pituła, pomysłodawca wystawy.

Igloo na Placu Wolności w Poznaniu. / Fot. Krzysztof MizgajskiDodatkowym efektem uzupełniającym trójwymiarowy obraz będzie odpowiednie oświetlenie i dźwięk. Wszystko to stworzy niezapomniane widowisko edukacyjne na miarę XXI wieku. Otwarcie "Słowiańskiego mitu" zaplanowano na 10 marca. Zwiedzać będzie można od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 18. Igloo postoi w Poznaniu do 20 maja.
Igloo na Placu Wolności w Poznaniu. / Fot. Krzysztof Mizgajski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.