Facebook Google+ Twitter

Nowoczesne śmigłowce dla pogotowia lotniczego

23 najnowocześniejsze śmigłowce zasilą flotę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pierwszą z powstałych we współpracy z konsorcjum Eurocopter maszyn, zaprezentowano w czwartek na specjalnym pokazie.

Nowy śmigłowiec EC 135 / Fot. Michał KowalskiW obecności minister zdrowia Ewy Kopacz na warszawskim lotnisku Babice przedstawiono śmigłowiec EC 135, będący pierwszym z ponad dwudziestu nowych helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zaprojektowany przez niemiecko-francuskie konsorcjum Eurocopter swoimi osiągami, aerodynamiką i funkcjonalnością przewyższa znacznie dotychczasowo wykorzystany model MI-2 Plus.

- To, nie boję się powiedzieć, najnowocześniejszy śmigłowiec ratunkowy w Europie - chwali się dyrektor LPR i gorący orędownik rozwijania lotniczej służby medycznej w Polsce Robert Gałązowski. Od końca roku 2010, aż 23 takie maszyny wesprą polskich ratowników w ich pracy. W przeciwieństwie do swoich poprzedników, nowe helikoptery mają znacznie większy zasięg (do 90 km w ciągu 20 min.), ponadto mogą wykonywać loty w nocy, do czego poprzedni model nie był przystosowany.

Cała procedura zakupu rozpoczęła się od uchwalenia w Sejmie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego wymiany śmigłowców. W wyniku przetargu wybrane zostało wspomniane konsorcjum Eurocopter, które wraz z ekspertami z Polski, zaprojektowało nie tylko najnowocześniejszą w Europie latającą karetkę. Powstał także symulator śmigłowca wraz oprogramowaniem wiernie odtwarzającym warunki, jakie czekają na pilotów w Polsce.

Ewa Kopacz prezentując najnowszy nabytek, nie omieszkała dodać, że odnowienie polskiej floty ratunkowej to decyzja ponadpolityczna, zapoczątkowana jeszcze przez poprzedni rząd i wspierana przez wszystkie sejmowe ugrupowania. - Nie byłoby tej zmiany, gdyby nie ludzie, którzy są podstawą tej firmy i wspierają ją swoją ogromną pasją i doświadczeniem.

Wysiłki pracowników LPR wsparł tez słowami obecny na miejscu prezes Eurocoptera Christian Lambert.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ano niestety. Ale Gałązowski wspominał, że w ramach tego pakietu w dalszej kolejności planowana jest budowa lądowisk. Z tymże wiadomo, że jednak daleka do tego droga.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda tylko, że nowe śmigłowce nie bardzo mają gdzie lądować. bo takich lądowisk przy szpitalach jest u nas zaledwie garstka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.