Facebook Google+ Twitter

Nowoczesny samochód jutra zadba o Twoje bezpieczeństwo

Samochód, który informuje kierowcę, że przekroczył dopuszczalną prędkość i ostrzega przed wchodzącym na jezdnię pieszym? Science-fiction? Nie, to przykłady najnowszych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa transportu.

odblaskowa taśma konturowa na ciężarówce / Fot. materiały prasowe z konferencji "Bądź widoczny-uratuj życie"Ciekawym rozwiązaniem zwiększającym bezpieczeństwo podróżujących jest asystent ograniczenia prędkości (Speed Limit Assist). Dzięki obrazowi nagrywanemu przez kamerę umieszczoną w przedniej szybie system rozpoznaje znaki ograniczenia prędkości mijane przez samochód i wyświetla odpowiedni sygnał na prędkościomierzu.

Jeszcze bardziej rewolucyjny wydaje się być asystent nocnego widzenia, który rozpoznaje pieszego przed samochodem i wyświetla jego sylwetkę na ekranie, by efekt ostrzegawczy dla kierowcy był wyraźniejszy. Dużą pomoc niosą też czujniki deszczu i światła, które przyczyniają się do poprawy widoczności podczas złych warunków atmosferycznych. Kierowca może spokojnie koncentrować się na drodze, nie myśląc o włączaniu i wyłączaniu wycieraczek.

która ciężarówka jest lepiej widoczna? / Fot. materiały prasoweWedług Anny Zielińskiej z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na szczególną uwagę zasługuje polepszenie widoczności uczestników ruchu drogowego w nocy, gdyż wypadki w nocy stanowią 35 proc. wszystkich wypadków drogowych w naszym kraju, a zabici w nocy ponad połowę wszystkich zabitych w wypadkach.

Samochody ciężarowe biorą udział jedynie w co siódmym wypadku drogowym, jednakże skutki wypadków z ich udziałem są często bardzo poważne.
- Jednym z założeń zwiększenia bezpieczeństwa na drogach powinno być upowszechnienie odblaskowego oznakowania konturów wszystkich pojazdów ciężkich - mówi Tomasz Połeć, Główny Inspektor Transportu Drogowego. - Rozporządzenie takie stosuje się już do pojazdów ciężarowych zarejestrowanych po raz pierwszy na terenie Polski po 10 października 2009 roku.

asystent widzenia nocnego / Fot. materiały prasoweWidoczność oznakowanej ciężarówki znacznie się zwiększa, pojazd zauważalny jest już z odległości 1000 metrów. Dzięki temu inni kierowcy mają więcej czasu na ocenę sytuacji na drodze i odpowiednią reakcję - np. bezpieczne wykonanie manewru wyprzedzania. Ponadto odblaskowe kontury dają gwarancję widoczności pojazdu zaparkowanego na poboczu lub włączającego się do ruchu. Dzięki stosowaniu oznakowania konturowego na samochodach ciężarowych, niebezpieczeństwo wystąpienia wypadku z udziałem pojazdów ciężkich zmniejsza się nawet o kilkadziesiąt procent.

***
W Polsce w wypadkach drogowych ginie rocznie ponad 5 tysięcy osób. Eksperci od lat pracują nad ulepszeniem systemów bezpieczeństwa, by ograniczyć szkodliwe skutki transportu samochodowego, który konsekwentnie się rozwija. Do 2030 roku przewiduje się światowy wzrost tej gałęzi gospodarki o 2,5 proc. rocznie. Z tego powodu zmniejszenie liczby wypadków jest trudnym i ambitnym zadaniem, ale nie niewykonalnym. Przekonani są tym eksperci z Instytutu Transportu Samochodowego. Już dziś, poprzez zastosowanie innowacyjnych technologii, pojazd jest bezpieczniejszy na drodze niż kiedykolwiek wcześniej. Nowe technologie nie zdejmują jednak z kierowcy odpowiedzialności - to on musi podejmować racjonalne decyzje.

źródło: konferencja ITS "Bądź widoczny - uratuj życie"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jest postęp w dziedzinie motoryzacji i to widać. Czujniki deszczu już od dawna znalazły zastosowanie również w samochodach osobowych. Reakcja na strumień wody czujnika to niespełna 120 ms, a więc zdecydowanie poprawia to komfort podróżowania. Nie da się ukryć, że choć samochody ciężarowe biorą udział, w co siódmym wypadku drogowym to jednak skutki tego typu zdarzeń są zazwyczaj poważne. I w pełni się zgadzam z ostatnim zdaniem w niniejszym artykule. Żaden system bezpieczeństwa nie zastąpi myślenia kierowcy. Stosowane są o one po to, aby ułatwić podróżowanie czy to samochodem osobowym czy ciężarowym. I to gubi wielu kierowców, którzy wychodzą z założenia, że skoro mam siedem poduszek, ABS, ESP, ASR to nic mi nie grozi. Nic bardziej mylnego.

Bardzo dobry artykuł, 5*
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.