Facebook Google+ Twitter

Nowojorska Statua Wolności przechodzi gruntowny remont

Statua Wolności jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Nowego Jorku i USA. W chwili obecnej przechodzi gruntowny remont. Dzięki niemu monstrualny postument będzie w przyszłości bezpieczniejszy dla zwiedzających. Remont potrwa rok.

Widok na Statuę Wolności z jednej z ulic Nowego Jorku. 10 listopada 2011 r. / Fot. Aneta NowakPrace renowacyjne przy gigantycznym posągu pochłoną ponad 27 mln dolarów. Remont obejmuje także windy, toalety oraz system przeciwpożarowy we wnętrzu statui.

Gigantyczny posąg jest darem Francji z okazji setnej rocznicy deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki. Projektantem pomnika był Gustaw Eiffel. Statuę Wolności zbudowano w Paryżu, a następnie zmontowano na portowej wyspie. Statua ma 46,5 m wysokości (od podstawy posągu do wierzchołka pochodni), od ziemi do najwyższego punktu 92,99 m, a waży 229 ton! Na sam szczyt pomnika prowadzą 354 stopnie. Korona ma aż 7 promieni i znajduje się w niej 25 okien.

Na sam szczyt pomnika prowadzą 354 stopnie. Korona ma aż 7 promieni i znajduje się w niej 25 okien. / Fot. de:Benutzer:Ger1axg/, GNU1.2Statua Wolności wyłania się z zerwanych łańcuchów. W lewej ręce trzyma tablicę z napisem: "4 lipca 1776 r. Dzień Niepodległości Ameryki".

Mimo remontu statui, nadal dostępna dla zwiedzających jest Wyspa Wolności.

Podczas ataków na World Trade Center zamknięty został taras widokowy, który mieści się w koronie posągu. Taras udostępniono w dwa lata później, 4 lipca 2009 roku. Statua jest od tego momentu monitorowana przez administratora, który zna aktualną liczbę zwiedzających.

Źródło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Statua_Wolno%C5%9Bci
http://podroze.dziennik.pl/swiat/artykuly/350468,statua-wolnosci-do-remontu-bedzie-nieczynna-rok.html

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.