Facebook Google+ Twitter

Nowojorskie muzeum oddaje Włochom krater Eufroniosa

Po niemal trzydziestoletnich pertraktacjach, Metropolitan Museum of Art (Met) w Nowym Jorku zdecydowało się zwrócić Włochom eksponat niezwykle cenny, acz zdobyty w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach.

GNU Free Documentation License, http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Euphronios_krater_side_B_MET_L.2006.10.jpg / Fot. Rolf MüllerLiczący sobie ponad 2500 lat przedmiot sporu to krater z terakoty, wart całego zamieszania choćby dlatego, że jest jedynym zachowanym w całości dziełem Eufroniosa, greckiego artysty malarza i garncarza z VI/V w p.n.e. Krater jest wysoki na 45,7 cm i ma pojemność ok. 45 litrów. Ozdobiony został dwoma scenami w stylu czerwonofigurowym: pierwsza przedstawia ateńskich młodzieńców zbrojących się do walki, druga zaś – śmierć Sarpedona, władcy Likijczyków, który zginął w wojnie trojańskiej z rąk Patroklosa. Na wazie zilustrowany jest moment, gdy bóstwa: Hypnos (Sen) i Tanatos (Śmierć), na rozkaz Hermesa zabierają ciało Sarpedona do Likii, aby tam dokonano uroczystości pogrzebowych.

Kiedy w 1972 roku w nowojorskim Met, jednym z największych i najważniejszych muzeów na świecie (sama kolekcja sztuki grecko-rzymskiej ma co najmniej 35 tys. eksponatów!), pojawił się krater Eufroniosa, pośród ogólnego entuzjazmu pojawiły się pytania o jego pochodzenie. Niedługo później zaczęło się wypytywanie ze strony włoskiego rządu, podejrzewającego kradzież i przeszmuglowanie dzieła sztuki za ocean. Włosi długo domagali się zwrotu krateru, jednak dopiero w 2006 roku udało się im porozumieć z Met i zawrzeć umowę, na mocy której mieli go odzyskać.

W ciągu ostatnich 2,3 lat, najlepsi włoscy prawnicy podejmowali się negocjacji z amerykańskimi muzeami (Los Angeles, Boston, Princeton), handlarzami i prywatnymi kolekcjonerami, w celu odzyskania zagrabionych antyków. Efektem ich starań jest między innymi triumfalny wręcz powrót krateru Eufroniosa, a także innych 68 cennych eksponatów, które z tej okazji zostały wystawione w Pałacu Prezydenckim na Kwirynale, w ramach wystawy „Nostoi. Capolavori ritrovati”, czyli „Dzieła odzyskane” (greckie słowo nostoi oznacza tu „powroty do ziemi ojczystej”).

Na powrót krateru, który miał miejsce w piątek, Rzym przygotował ceremonię niemal na podobieństwo triumfalnych pochodów starożytnych wodzów wracających po wielkich wojnach. Tłumy przybyłe, żeby obejrzeć dzieło, wysłuchały, jak minister kultury Francesco Rutelli w przemówieniu wyrecytował fragment „Iliady”, a jego poprzednik na stanowisku, Rocco Buttiglione, podkreślał „zwycięstwo” i „historyczny sukces” Włochów. Po uroczystości krater został przetransportowany do siedziby włoskiej telewizji publicznej RAI, gdzie pojawił się w wieczornych wiadomościach.

Źródło: Herald Tribune

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ciekawa informacja. Moim zdaniem bardzo dobrze, że krater wraca do Włoch, za relację plus:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.01.2008 09:15

Bardzo ciekawa informacja. Nie wiesz czasem, gdzie po całym tym zamieszaniu, krater będzie eksponowany na stałe ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.