Facebook Google+ Twitter

Nowość! Jake Brown i Lemmy przedstawiają "Motörhead w studio"

Dziennikarz muzyczny Jake Brown wespół z frontmanem Motörhead, legendarnym Ianem "Lemmy" Kilmisterem, firmują książkę jakiej nie było. Najgłośniejszy band rock and rollowy świata "od kuchni", z omówieniem każdej płyty i procesów produkcji.

'Motörhead w studio' aut. Jake Brown i Lemmy Kilmister, wyd, In Rock (okładka przód). http://www.inrock.pl / Fot. In RockPrezentacja procesów twórczych "od kuchni" to zawsze trafiony pomysł. Jeżeli rzecz dotyczy dzieł muzycznych pod bardziej znanymi szyldami w świecie rock nad rolla, to należy liczyć się z jeszcze większym zainteresowaniem. Jake Brown wydał już kilka tytułów traktujących o tajnikach prac w studio muzycznym, w tym "Motörhead w studio".

Wbrew pozorom o Motörhead nie napisano nazbyt wiele, chociaż wydawnictw fanowskich i kompilacji z artykułów prasowych można znaleźć bez liku. Zatem pozycja Jake'a Browna może być odebrana przez zwolenników zespołu z ukontentowaniem. Nie dość, że firmowana jako współautorstwo z Lemmym, to przedstawia mniej znane powszechnie oblicze bandu. Każda z płyt jakie nagrali Motörhead została poddana omówieniu, zarówno przez autora i Iana Kilmistera, jak też znalazło się wiele wspomnień, uwag i ocen profesjonalistów w osobach producentów, realizatorów i innych odpowiedzialnych za stronę techniczną fonograficznych przedsięwzięć zespołu.

W książce Jake'a Browna nie brakuje anegdotek i ciekawostek, których dotąd nie znano. Autor zawarł epizody dotyczące perturbacji personalnych w zespole i zwrócił uwagę na pułapki rock and rollowego życia, co w ogólnym rozrachunku nie pozostawało bez wpływu na kolejne płyty. Niemniej nie należy nastawiać się na lekturę o charakterze biograficznym. Poza osią czasu wyznaczoną przez dyskografię formacji, niewiele w tym literatury skupiającej się na ściśle scenicznej egzystencji. Przede wszystkim produkcja nagrań i cały ten galimatias od gniazdek wtykowych po przepalane głośniki.

"Motörhead w studio" z pewnością ucieszy sporą ilością rzetelnych informacji w postaci szczegółów technicznych. Zalety i wady każdego studia jakie odwiedzili muzycy. Konsolety, miksery, mikrofony i ich marki oraz rozmieszczenie, sztuczki i nowinki wraz z nawykami muzyków, to wszystko co można nazwać prawdziwszą treścią z prac nad nagraniem płyty. Pewne partie opisowe, czy wypowiedzi producentów mogą być trudne w odbiorze i skłonią czytelników do poszukiwań definicji mniej znanych pojęć z dziedziny muzyki. Poza tym odrobina uroku tej książki zasadza się w ostatecznej konfrontacji współczesnych możliwości w zakresie rejestracji materiału dźwiękowego, wobec wcześniejszych wspomnień z realizacji przy pomocy urządzeń analogowych i wymagań stawianych przez życie, a więc umiejętności wykazania się zmysłem praktycznym.

Książka z pewnością zainteresuje wielu rodzimych rockmanów, oraz kilku lekarzy specjalistów w dziedzinie uzależnień i chorób zawodowych muzyków. "Motörhead w studio" daje pobieżny obraz źródeł mocy napędzających niejedną rock and rollową formację i potęgowania inspiracji dla artystycznych poszukiwań. Ale to już temat na inną książkę...

Nie musicie czytać na głos, ale pamiętajcie: play loud!


Tytuł: Motörhead w studio
Tytuł oryg.: Motörhead in the studio
Autor: Jake Brown i Lemmy Kilmister
Tłumaczenie: Skowrońska Emilia, Skowroński Andrzej
Liczba stron: 224
Format: 14.5 x 20.5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788364373282
Wydanie: 1
Data wydania: 2015

Wydawnictwo: In Rock

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.