Facebook Google+ Twitter

Nowości na rynku kolonii i obozów 2014

Obóz małego pilota, marynarza, obóz survivalowy dla maluchów czy kolonia rycerzy Jedi już nikogo nie dziwi, ale co zaskoczy nas na rynku kolonijnym w tym sezonie? Jak rozwija się rynek turystyki dziecięcej?

kolonia w Łebie / Fot. Edyta SochackaCo roku na polskim rynku kolonii i obozów pojawiają się hity - nowości w dziedzinie wyjazdów dla dzieci. Co nas czeka w tym roku? Zacznijmy od najmłodszych. Latem 2014 możecie wziąć udział w obozie fanów zespołu One Direction w Łebie oraz w obozie wielbicieli muzycznego filmu "Violetta" - w górach albo nad morzem. Dla małych chłopców nowością jest obóz Spidermana i kolonia astronautów (8-13 lat).
Dla ciut starszych (10-16 lat) jest obóz człowieka sukcesu w nowej odsłonie, kolonia nauki pływania lub obóz gier MMO. Wielu ucieszy też wokalny fanowski obóz Dawida Kwiatkowskiego w Beskidach. Ciekawą propozycją jest obóz wędrowno-wspinaczkowy "Kocham góry" w Karkonoszach. Pojawia się też coraz więcej obozów konsolowych i obozów gier komputerowych, ale chyba wakacje nie są najlepszym czasem na wysiadywanie przed komputerem, więc całe szczęście, że rozwija się również zakres i formy obozów wodnych (jak "aktywne wodne wakacje" czy "obóz ratowniczy"). Obozy żeglarskie z egzaminem na patent żeglarza jachtowego od zeszłego roku są dostępne dla dzieci powyżej 14 lat (wcześniej: od 12), jest sporo takich propozycji na rynku, a na obozach można zdobyć coraz więcej uprawnień - np. sternika motorowodnego czy ratownika WOPR.

Dla młodzieży jest najwięcej nowości. Po raz pierwszy odbywa się obóz przyrodniczy dla starszej grupy, świetną propozycją jest obóz weterynaryjny lub kryminalistyczny. W Jantarze nad morzem odbędzie się obóz parkour (sztuka przemieszczania się), a w Tatrach - cosplay, czyli projekty samodzielnie wykonywanych strojów scenicznych i przebrań. Jest też na obóz biznesowy dla młodzieży we Władysławowie, azjatyckie tajemnice, hand made czy street art. Dla wielbicieli seriali powstał nawet obóz serialowy, a dla młodych stylistów i projektantów jest kilka różnych propozycji, gdyż tematyki te cieszą się coraz większym powodzeniem. Pierwszy raz odbywa się też obóz gier RPG w japońskim stylu (13-18 lat) k. Zakopanego, tematy rolle playing są cały czas aktualne i popularne. Nowością jest militarna "Operacja BRAVO". Z zakresu muzyki nowy na rynku jest obóz perkusyjny albo obóz jazzowo - bluesowy. Odbędą się też obozy bębniarskie, afrykańskie i rege w Czaplinku nad jeziorem Drawsko.
Młodzież powyżej 16 roku życia powinny zainteresować wyjazdy typu "młoda kadra" - już kilka firm na rynku organizuje je dla przyszłych wychowawców kolonijnych i opiekunów dzieci. Obozy te nie dają uprawnień (te można zdobyć od 18 roku życia), ale umożliwiają świetne zdobycie praktyki, doświadczenia, można tu też od razu "dać się poznać" przyszłemu pracodawcy.
Dla nastolatków po raz pierwszy pojawiła się tak szeroka oferta obozów tematycznych za granicą - teraz możecie zapisać się na obóz foto, aktorski, malarski, rysunkowy czy gitarowy już nie tylko w Polsce, ale także w Bułgarii, Hiszpanii czy we Włoszech.

Niektóre tematyki obozów dla młodzieży są dyskusyjne, na przykład obozy "postapo" - czyli fabularne gry i zabawa w świat po zagładzie (np po wybuchu wielkiej bomby atomowej). Jednak i takie znajdują swych amatorów. Niezbyt życiowym kierunkiem są tematy wampirów, które w ostatnim roku po prostu przeniknęły media i są tematem książek, gazetek, gier i filmów, a więc w efekcie również obozów młodzieżowych, a nawet pod maską Monster High - również obozów dziecięcych. Jednak to są wyjazdy niszowe.

Powstają też coraz to nowe oferty dla maluchów, czyli obozy rodzinne, mają wiele odmian i są organizowane w różny sposób, opierają się jednak na wspólnym założeniu: dziecko śpi z rodzicami, a w dzień uczestniczy w kolonii w dowolnym zakresie. Jest to świetny wstęp do życia kolonijnego, w naturalny sposób. Taki obóz można znaleźć np. w Zakopanem. Dla ciut bardziej samodzielnych dzieci są kolonie przeznaczone tylko dla maluchów - jedyny na rynku maluszkowy program opieki "SMYK" obejmuje kolonie w Łebie, można tam dziecku w wieku 6-10 lat wybrać pierwszą kolonię o różnej tematyce - od księżniczek po survival.

Większość obozów na rynku jednak bazuje na rozwijaniu zainteresowań i umiejętności młodzieży i nie jeden dorosły chętnie wybrałby sobie taką kolonię, bo przecież jeszcze 15-20 lat temu w ogóle nie było wyjazdów tematycznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.