Facebook Google+ Twitter

Nowości od Bellony. Michał Golec: "Pojedynki w Polsce". O obyczajach, które przeminęły

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-07-21 18:26

Pojedynki należą do tych obyczajów, które przeminęły i o których możemy dziś mówić jedynie w kategoriach historycznych.

 / Fot. Wydawnictwo BellonaCzłowiekowi żyjącemu w XXI wieku jest trudno uwierzyć, że jeszcze w wieku XX, przed drugą wojną światową, modne były nie tylko w Europie, ale i za oceanem pojedynki, w których ginęli ludzie, nieraz bardzo wybitni, a wystarczającym pretekstem do ich zabicia była obraza honoru.

Obrazić zaś honor było niezwykle łatwo, wystarczyło nadepnąć na nogę osobie wrażliwej na punkcie honoru i nie przeprosić jej. Celem pracy jest przedstawienie zjawiska społeczno-prawnego, jakim bez wątpienia były pojedynki. Autor zajął się głównie aspektem historycznym tego zagadnienia na przestrzeni dziejów Polski do 1939 r.

Sprawdź też inne nowości od Bellony

Zamiarem autora było też przedstawienie, jak na przestrzeni dziejów prawo regulujące pojedynki ulegało zmianie wraz z rozwojem społeczeństwa. Począwszy od ich dopuszczenia w postaci sądów bożych we wczesnych wiekach historii państwa, poprzez późniejsze ich zakazywanie jako zwyczaju bardzo szkodliwego dla bezpieczeństwa publicznego i ładu społecznego.

Pojedynki w Polsce - Michał Golec
Wydawnictwo Bellona
EAN 9788311120921
200 stron
format 145x205 mm
oprawa miękka


Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mariusz
  • Mariusz
  • 15.02.2012 22:00

Praca Michała Golca "Pojedynki w Polsce" (Wydawnictwo "Bellona", Warszawa 2011) jest w przeważającej części plagiatem książki autorstwa, nieżyjącego już, prof. Bartłomieja Szyndlera pt. : "Pojedynki", wydanej w nakładzie 20 tys. egzemplarzy przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe w serii "Logos" (Warszawa 1987). Wystarczy porównać chociażby identyczne rozdziały: Geneza pojedynków w Polsce, Porachunki Polaków z Krzyżakami, Pojedynki w dobie odrodzenia, Pojedynki sarmatów, Pojedynki w dobie stanisławowskiej. W niektórych rozdziałach Golec wykorzystał tylko niektóre fragmenty. Na przykład w rozdziale pt.: Pojedynki legionistów Dąbrowskiego (jak u Szyndlera) wykorzystał z niego na przykład cały akapit zaczynający się od słów: Bogusławski, będąc małego wzrostu...
W książce Golca wykorzystano również materiał ikonograficzny z pracy Szyndlera, przy czym wszystkie ilustracje zostały również identycznie podpisane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.