Facebook Google+ Twitter

Nowości w kwietniowym Dwukropku

Na terenie Republiki Południowej Afryki od wielu lat wydawany jest periodyk Dwukropek,który promuje tam kulturę polską.To miesięcznik dla Polaków w Cape Town.Redaktorem naczelnym jest Joanna Majksner-Pinska.Okładki projektuje Marek Piński.

Okładka kwietniowego numeru DWUKROPKA. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków Z wielu Joanna Majksner - Pinska. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków ciekawych artykułów kwietniowego wydania Dwukropka wybrałem o:

- Międzynarodowym dniu kombatanta
Należy się zastanowić kim jest kombatant ?

W wielu encyklopediach jest zapisane cyt. ... Kombatant to dosłownie towarzysz broni. Słowo pochodzi z języka francuskiego i oznacza członka regularnych formacji wojskowych, ew. ruchu oporu. W znaczeniu potocznym jest to były żołnierz , partyzant lub uczestnik ruchu oporu... .

Polska Ustawa o kombatantach przedstawia kto może być zaliczony do tej grupy cyt. ... kombatantami są osoby, które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, wchodząc w skład formacji wojskowych lub organizacji walczących o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej... .

Od wielu działa powołana instytucja o nazwie Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z siedzibą w Warszawie. Ta centralna instytucja polskiego urzędu administracji rządowej powstał w 1991 roku. Podstawowym jej celem to
zapewnienie kombatantom oraz ofiarom represji wojennych oraz okresu powojennego niezbędnej pomocy i opieki oraz należnego im szacunku i pamięci.

- Dzień Radia
Każdego roku 11 kwietnia obchodzimy Dzień Radia, obok telewizji i internetu jest ważnym obecnie elementem IV władzy.

Aleksander S. Popowa i Gugliemo Marconiego uważa się za twórców wynalazku o nazwie radio, który wynaleziono w XX wieku. Fale radiowe przyczyniły i przyczyniają się do rozwoju kultury oraz informacji nie papierowej. Niestety tylko Gugliemu Marconiemu udało się opatentować ten wynalazek 1896 roku w Anglii.

Natomiast podwaliny zbudowali dwaj inni uczeni: James C. Maxwell, który w 1873 opracował teoretycznie podstawowe zasady elektromagnetyzmu jak też Heinrich Hertz, który w 1888 roku potwierdzając teorię Maxwella, uruchomił fale elektromagnetyczne. W rezultacie to Hertz zademonstrował radio, które początkowo służyło do celów wojskowych i przeznaczone było do przekazywania znaków alfabetu Morse’a, a następnie dźwięku.

Obecnie trudno obejść się bez radia, które ma już inne znaczenie. Zmieniły się też jego gabaryty, jak też wprowadzono nowe technologie w odbiornikach radiowych i zminimalizowano jego wielkość.

Z radiem konkuruje telewizja i internet.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.