Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12652 miejsce

Nowości wydawnicze literatury arabskiej i bliskowschodniej

Polski rynek wydawniczy nie rozpieszcza amatorów literatury bliskowschodniej i arabskiej. Jednakże, dzięki ciekawej ofercie kilku wydawnictw, mają oni szansę zasmakować prawdziwych pereł literackich z tych właśnie kręgów kulturowych.

 / Fot. Wydawnictwo LiterackieJednym z wydawnictw, które szykuje w tym roku kilka ciekawych pozycji literatury bliskowschodniej, będzie Wydawnictwo Literackie. Na kwiecień i maj przygotowane są dwie ciekawe propozycje. Obydwie z Turcji. Tak to już zwykle bywa w przypadku Literackiego, że minimalnie dwa razy w roku wydaje w podobnym okresie książki Elif Şafak i Orhana Pamuka. Pierwsza pojawi się w tym roku Şafak z wyjątkowo przyciągającą spojrzenie okładką Czterdziestu zasad miłości.

Miłośnicy pisarki nie powinni być zawiedzeni, bowiem, jak z zapowiedzi wynika, powieść pełna jest miłości i mistycznej duchowości. Z pewnością nie zabraknie także charakterystycznego dla pisarskiego stylu Şafak subtelnego poczucia humoru i szalenie wciągającej fabuły.

 / Fot. Wydawnictwo LiterackieKolejną publikacją Wydawnictwa Literackiego warta uwagi jest zbiór esejów Orhana Pamuka Inne kolory. Na książkę składają się osobiste teksty,
refleksje i miniatury krytyczno-literackie tureckiego noblisty. Ta najnowsza polska publikacja Pamuka stanowi całkiem odmienną formę niż większość pokaźnych rozmiarów powieści, do których polscy czytelnicy zdążyli przywyknąć. „Inne kolory” powinny zapewnić orzeźwiający powiew eseistyki i zachęcić do kolejnych spotkań z melancholijnym i refleksyjnym usposobieniem Pamuka.

Wydawnictwo Smak Słowa nadrabia swoimi publikacjami zaległości wielu innych wydawnictw na polskim rynku. I choć to stosunkowo młoda i dopiero rozwijająca się oficyna, w najbliższym czasie wydaje aż trzy ciekawe książki. Jako pierwszą zapowiedziano powieść egipskiego pisarza, Jusufa Idrisa Grzech, o dramatycznej historii kobiety porzucającej swoje dziecko, osadzonej w realiach Egiptu sprzed rewolucji w latach pięćdziesiątych. Na podstawie powieści nakręcono film Grzech Azizy, który krytycy uznali za jedno z największych osiągnięć w historii egipskiej kinematografii.

Drugą publikacją Smaku Słowa będzie książka libijskiego pisarza, Hishama Matara Anatomia zniknięcia. Autor znany jest w Polsce za sprawą ze swej poprzedniej powieści W kraju mężczyzn, wydanej zresztą także przez wydawnictwo Smak Słowa. Wydawcy obiecują na swej stronie internetowej, że Matar „kolejny raz zachwyci nas swą głęboką i emocjonalną prozą i zabierze w cudowną orientalną wędrówkę.” Nie mam wątpliwości, że tak też się stanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zapowiedzi budzą istotnie dużą ciekawość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.