Facebook Google+ Twitter

Nowosolski Czas na Grass

Co przeciętny Polak wie o "błękitnej trawie"- bluegrass? Chyba niewiele, prawda?

W miniony czwartek nowosolska kawiarnia "Teatralna" była wypełniona po brzegi. Czekaliśmy na dawno zapowiadany występ naszych muzyków, grających bluegrass, muzykę wywodzącą się z Europy i pochodzącą od polki. Blugress to głównie interpretacja starych znanych utworów country wykonywana w wirtuozerski sposób na instrumentach klasycznych: mandolinie, pięciostrunowym banjo, skrzypcach, gitarze i kontrabasie. Zagranie utworu ma na celu popisanie się umiejętnościami mistrzowskimi przez każdego muzyka z osobna - instrumentalnie i wokalnie. Towarzyszą temu niewiarygodne szybkości i karkołomne techniki grania.

 

Koncert w kawiarni Nowosolski zespół Czas na Grass opiera się na niepowtarzalnym instrumentarium, w którego skład wchodzą: bluegrass dobro, bluegrass banjo, mandolina, skrzypce, gitara akustyczna, kontrabas, perkusja, wokal. I jest jednym z nielicznych zespołów w Polsce posiadających tradycyjne instrumentarium bluegrassowe.

 

Należałoby się chwilę zatrzymać przy rzadko spotykanym instrumencie bluegrass dobro, na którym gra zaledwie kilku instrumentalistów w Polsce, w Nowej Soli - lider zespołu, Artur Gusta (na zdjęciu Koncert w kawiarni obok). Instrument wymyślił słowacki lutnik o nazwisku Dopiera, który wyemigrował do USA i założył tam firmę DOPIERA BROTHERS. Z pierwszych sylab nazwy firmy powstała nazwa instrumentu. Można też odnieść się do samego słowa dobro, które w języku słowackim znaczy to samo, co w polskim, a brzmienie instrumentu jest tak łagodne, że można je określić właśnie słowem dobro.

 

Nowosolanie niedawno wrócili z jubileuszowego XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Country Piknik w Mrągowie (na zdjęciu obok z gwiazdą festiwalu - K.C.Williamsem z USA), który niemalże otwierali. Podobali się. Otrzymali już oficjalne zaproszenie na festiwal, który odbędzie się we wrześniu 2007 r. w Northeim, w Niemczech - Northeim goes Country www.northeim-goes-country.de , a 12 sierpnia zagrają w Czechach, w Karvinie na festiwalu pod nazwą - Karvinský Totem http://www.karvinskytotem.cz/ .
Wiadomości.24.pl życzą powodzenia!W Mrągowie, z gwiazdą festiwalu - K.C.Williamsem, fot. zespół

 

– Wielka szkoda, że tej muzyki nie słyszy się w polskich mediach. Dla Czechów bluegrass jest niemal ich drugą muzyką ludową. To są bluegrassowi maniacy. Na festiwale zgłasza się zawsze około pięćset zespołów z terenu Czech i Słowacji. Dla nich jesteśmy niebywałym zjawiskiem z kraju, w którym muzyka country i bluegrass nie są popularne – mówi Artur Gusta. Może więc i dla Polaków Czas na Grass?

 

Więcej: http://www.bluegrass.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gratka dla amatorów gry na instrumentach strunowych.
Świetne sprawozdanie. Poczułam się jakbym tam była. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.