Facebook Google+ Twitter

Nowy biskup kościoła prawosławnego od niedzieli

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny od niedzieli będzie miał nowego biskupa. To najmłodszy obecnie duchowny chrześcijański tak wysokiej rangi. Prawosławie to drugie co do wielkości wyznanie w Polsce. Ma około 800 tys. wiernych.

Ks. archimandryta Jerzy Pańkowski urodził się 4 sierpnia 1974 r. w Białymstoku. W 1989 r. wstąpił do Męskiego Prawosławnego Monasteru Zwiastowania NMP w Supraślu i rozpoczął naukę w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Ukończył je z wyróżnieniem w 1993 r., jednocześnie zdając egzamin dojrzałości.


17 grudnia 1993 r. złożył śluby monastyczne. W latach 1994 -1999 kontynuował naukę na Wydziale Teologii Narodowego Uniwersytetu Ateńskiego. W trakcie studiów zdał egzamin państwowy z języka greckiego.


1 stycznia 1995 r. otrzymał święcenia diakońskie. 10 września 1998 r. w monasterze w Supraślu złożył wieczyste śluby monastyczne otrzymując imię zakonne Jerzy, na pamiątkę św. Jerzego Chozewity. 15 października 1998 r. z rąk patriarchy ekumenicznego Bartolomeusza w cerkwi Hagia Sophia w Białymstoku otrzymał święcenia kapłańskie.


W 1999 r. w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, pod kierunkiem obecnego zwierzchnika prawosławnych w Polsce ks. metropolity Sawy, obronił pracę magisterską na temat „Nauka św. Grzegorza Palamasa o niestworzonym świetle”, otrzymując tytuł magistra teologii.


4 maja 1999 r. objął funkcję namiestnika Monasteru św. Onufrego w Jabłecznej, którą pełni do dziś. 30 stycznia 2003 r. obronił pracę doktorską na temat: „Mistyka światła w tradycji Kościoła Wschodniego”, napisaną również Nowy biskuppod kierunkiem ks. metropolity Sawy.


Od 3 lutego 2003 r. podjął pracę w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Prowadzi wykłady z teologii zasadniczej, homiletyki i języka cerkiewnosłowiańskiego. Od 1 października 2006 r. pełni obowiązki kierownika Prawosławnej Teologii Praktycznej ChAT w Warszawie.
Wielokrotnie znajdował się w składzie delegacji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego przebywających z oficjalnymi wizytami w innych Lokalnych Kościołach Prawosławnych (m.in. Konstantynopol 1998 i 2000, Jerozolima 2001, Grecja 2002 i 2005, Aleksandria 2003, Cypr 2006).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Pytanie tylko, kto tu tak naprawdę jest "bratem odłączonym", Kolego;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No właśnie, a czy w Kościele rzymsko-katolickim brakuje młodych, świetnie wykształconych kapłanów o niebanalnej osobowości i bogatym życiu duchowym? Czy tego typu ludzi można znaleźć tylko u "braci odłączonych"?
( + )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.