Facebook Google+ Twitter

Nowy biskup koszalińsko-kołobrzeski

Papież Benedykt XVI mianował bpa Edwarda Dajczaka nowym ordynariuszem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Zastąpi on abpa Kazimierza Nycza, który w marcu objął katedrę w Warszawie.

Decyzję o nominacji bpa Dajczaka nuncjusz apostolski bp Józef Kowalczyk ogłosił w sobotę w południe. Nowy ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski decyzję o swojej nominacji odebrał w Szczecinie, gdzie uczestniczył w obchodach pięćdziesięciolecia kapłaństwa bpa Jana Stanisława Gałeckiego.

Bp Edward Dajczak dotychczas pełnił funkcję biskupa pomocniczego w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. - Idę z bojaźnią, drżeniem i też z całą nadzieją, że będę tam ludziom mógł służyć, tak jak robiłem to do tej pory w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej - mówił dziennikarzom TVP3 chwilę po nominacji bp Dajczak. Kilka godzin później w rozmowie z Radiem Watykańskim nowy ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski tłumaczył - (..) Człowiek jest trochę przestraszony takim zadaniem, bo to normalne. Ale przypomniałem sobie słowa wielkiego Congara, który powiedział: „jak są zadania, to trzeba je podjąć, a owoce to nie nasza sprawa, trzeba sprawie oddać wszystko, a reszta to jest żniwo Pana”. Nie bardzo mogłem spać, więc chodziłem i rozmyślałem. Sądzę, że tak to właśnie trzeba zrobić – pokornie, mając świadomość, że to jest służba Chrystusowi w innym miejscu, którą trzeba podjąć. (...) Spróbuję razem z nimi (nowi diecezjanie - przyp. red.) być w Kościele Jezusa, abyśmy mogli razem wielbić Boga... myślę, że serca i odwagi mi nie zabraknie.

Bp. Edward Dajczak ma 58 lat. Urodził się w Świebodzinie w lubuskiem. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1975 roku z rąk kandydata na ołtarze bpa Wilhelma Pluty w katedrze w Gorzowie Wielkopolskim. Pracował w parafiach w Kargowej i Zielonej Górze. Był sekretarzem obecnego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Józefa Michalika. Sakrę biskupią otrzymał z rąk Jana Pawła II 6 stycznia 1990 r. Jego dewizą biskupią jest: Esse in Christo - Być w Chrystusie.

Bp Dajczak poświęcił się przede wszystkim pracy z młodzieżą. - To nasz wielki przyjaciel - tak nazywa go o. Jan Góra Organizator spotkań młodzieży nad jeziorem lednickim. W Polsce biskup znany stał się dzięki podejmowanej rok rocznie od 1998 r. inicjatywie Przystanek Jezus organizowanej przy Przystanku Woodstock. - Woodstock to taka diecezja, a ja stałem się jej biskupem, biskupem "diecezji Woodstock" - tak o swojej obecności wśród młodych ewangelizatorów oraz uczestników imprezy Jerzego Owsiaka, mówił bp Dajczak.

Ingres bp Edwarda Dajczaka do katedry koszalińskiej zaplanowano na 11 sierpnia.

Źródło: Fragmenty z życiorysu na podstawie informacji ze strony kurii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+ za info!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.