Facebook Google+ Twitter

Nowy Drzymała

Pokutujące, aczkolwiek zdeprecjonowane niedowiarstwem porzekadło, iż "pieniądze szczęścia nie dają" pochodzi z dawnych lat.

Tak dawnych, że chyba go stworzył znany mi osobiście, z kart panieńskiej lektury, majętny ordynat Michorowski, który, jak wiadomo, człowiekiem będąc majętnym, cierpiał okrutnie; porzekadło musi być więc prawdziwe, szczególnie, że cierpienia pięknego Waldemara tak przekonująco w "Trędowatej" pani Mniszkówna opisała była.

Jednakże niedowiarki wolą doświadczyć tej prawdy na własnej skórze, gromadząc mamonę wszelkimi sposobami. Pewien tato na przykład mnoży pieniądze na giełdzie, co ogłasza publicznie rezolutny synek z reklamy nie bacząc, że tatuś, jak już nagromadzi tego nieszczęścia, może stać się obiektem przemocy wszelkiej.

Jest też znany dyrektor radyja, który doświadcza cały czas umartwień niesłychanych, cierpiąc tym bardziej, im więcej pieniędzy od swych owieczek uzbiera. Ostatnio usiłuje zbierać na wiercenie dziury w ziemi, nie bacząc, że są już gotowce na Podhalu, gdzie w gorących kałużach nawet kaczki nie popływają z powodu braku sanitariatów i innych fanaberii. Pieniędzy gminy góralskie na inwestycje nie mają; niestety, zamiast się cieszyć, że ich nieszczęście ominie, dążą do niego usiłując zdobyć fundusze, które w wywierconych już dziurach będą chcieli utopić.

Podobnie cierpiętniczą sytuację obserwujemy w instytucji, która z założenia szczęśliwość wielką obiecując po śmierci, ogniem piekielnym pazernych do opamiętania przywołać usiłuje.

Sprzedaż ziem odzyskanych z wielokrotnym zyskiem przynosić musi sługom Kościoła cierpienia okrutne już tu, na tej ziemi; i nie ma czego zazdrościć, że ziemie odzyskiwane idą w ręce kupców za sumy wielokrotnie większe od wyceny. Nieszczęście tym większe, że zwracane są te ziemie bez chłopstwa, które komuna czyniąc wolnymi od wszystkiego, od pracy na pańskim i klasztornym też wyzwoliła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

+)
Zażyłem relanium i otworzyłem na chybił trafił Boską Komedię ....i.proszę - "Inferno". Deser na dobranoc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może przed orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie legalności działania komisji majątkowej, nie zdążą tych 269 wniosków załatwić.
Tyle byłoby na nasze dobro; bo jeśli Trybunał zakwestionuje jednoinstancyjność, to będziemy "bulić" odszkodowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.10.2008 12:28

(+) I znowu sie narazasz, Jadziu... :) Dziwie sie, ze jeszcze nie uslyszalas, ze "siejesz nienawisc" :))) Proste prawdy nie sa popularne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

+) Aby Drzymała poczuł się pewniej dorzucę Mu jeszcze jednego sojusznika - Ślimaka z Placówki, B. Prusa.

LMM

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skomentuję słowami J.I.Sztaudyngera:
"Na żadne zbytki nie mam ochoty, a zwłaszcza już na zbytek cnoty."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.