Facebook Google+ Twitter

Nowy Dwór Mazowiecki zmaga się z falą

Z Zalewu Zegrzyńskiego, najbliższego Warszawie zbiornika retencyjnego, przez zaporę Dębe, od kilku dni spuszczano nadmiar wody. Spowodowało to znaczny wzrost poziomu Narwi w Nowym Dworze Mazowieckim.

Podtopienia w Modlinie / Fot. Piotr ŻyłaNa ulicy Mieszka I w Twierdzy Modlin (dzielnica Nowego Dworu) doszło do poważnych podtopień. Wiele znajdujących się tam domów ma zalane piwnice, w niektórych jest jeszcze gorzej.

W sobotę, 22 maja, rozmawiałem z mieszkańcami, którzy mimo znacznych szkód, do sytuacji podchodzą ze zrozumieniem. Bardzo dobrze spisują się władze miasta, robiąc wszystko, by mieszkańcy ponieśli jak najmniejsze straty. Poszkodowani jedyny żal mają o to, że nikt ich nie poinformował, że stan wody będzie aż tak wysoki, gdyż wcześniej przygotowaliby się na obecną, kryzysową sytuację.

Burmistrz miasta, Jacek Kowalski, starał się interweniować bezpośrednio u kierownictwa zapory i prosił o wstrzymanie opróżniania zbiornika. Niestety było to niemożliwe. Dopiero około godziny 20 w sobotę, 22 maja, zmniejszono przepływ wody.

Janusz Klusek, pracownik zapory w Dębem, wyjaśnił mi, że jest to jedyna metoda, żeby uniknąć zasilenia fali kulminacyjnej na Wiśle o duże masy wody dopływającej z Bugu i Narwi. Teraz zbiornik będzie się wypełniał i minimalny przepływ będzie można utrzymać przez 48 godzin.

W samym Nowym Dworze Mazowieckim cały czas obraduje sztab kryzysowy. Poziom Narwi na tym odcinku jest już znacznie powyżej poziomu miasta. Mimo solidnych wałów przeciwpowodziowych jest obawa przed zalaniem. Na działkach w okolicach wałów pojawiła się już woda, ale nie jest to prawdopodobnie przeciek wału tylko podniesienie wód gruntowych.

Policyjny patrol pilnuje, by mieszkańcy nie ryzykowali i nie chodzili po wałach. W Nowym Dworze Mazowieckim w sobotnie popołudnie było spokojnie.

Dziękuję wszystkim mieszkańcom "Twierdzy" za miłe przyjęcie i pomoc w przygotowaniu tego materiału.

Czytaj też: Obywatelski raport o powodzi

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Obiektywnie i starannie napisane.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.