Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7594 miejsce

Nowy Dworzec PKP Kraków - Główny - Osobowy

Początek nowego dworca Osobowego PKP liczy się od 1974,kiedy w Warszawie zapadła decyzja o budowie podziemnego dworca w Krakowie.Po wielu perypetiach oraz zmianach polityczno - gospodarczych, finał nastąpił uroczyście w piątek 15 lutego br.

Wejście do nowego dworca od strony wschodniej. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Kraków Nowo otwarty No to otwieramy Nowy Dworzec. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO KrakówDworzec PKP Kraków - Główny - Osobowy mam za zadanie spełniać integrowanie dalekobieżnego i regionalnego ruchu kolejowego z autobusami dalekobieżnymi oraz komunikację miejską MPK tramwajowo - autobusową. Spełniać ma szybkie kolejowe połączenie z Lotniskiem osobowym w Balicach, które jest obecnie przebudowywane.

To obecnie jedyny w Polsce podziemny dworzec kolejowy z pełną obsługą pasażerów i przystosowany dla potrzeb niepełnosprawnych oraz matek z dziećmi w wózkach.

Nowe miejsce słynnego globusa. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO KrakówZgodnie z tradycją słynny Globus z przed starego dworca został przeniesiony na Poziom - 1 i znajduje się w samym Centrum hali obsługi pasażerskiej.

Podziemny obiekt kosztował Ważna informacja, kto dał między innymi pieniądze na inwestycje. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Kraków 133.852.077,09 zł brutto. Inwestycja była współ finansowana z Programu Operacyjnego INFRASTRUKTURA i ŚRODOWISKO - Narodowa Strategia Spójności oraz Funduszu Spójności Unii Europejskiej.

Ekipa, której zawdzięczamy zakończenie inwestycji. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO KrakówPowierzchnia tego nowego obiektu to 12.630,39 m2. Hol nowego dworca. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO KrakówPrzestrzeń komercyjna związana z różnymi usługami, 14 różnego rodzaju miejsca z gastronomią oraz związany z tradycyjny słynny zakład gastronomiczny WARS, punktami handlowymi ich powierzchnia wynosi 3.830 m2.

Pasażerowie mają do dyspozycji 28 kas biletowych, Punkt obsługi klienta PKP Intercity. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Krakównowoczesny punkt obsługi i informacji PKP Intercity. Ważne są dla podróżnych takie sprawy jak kącik dla rodziców z małymi dziećmi, nowoczesne pomieszczenia sanitarne WC, prysznice, skrytki na przechowywanie bagaży. W obecnej epoce wszechwładnego Internetu PKP S.A. po przez specjalistyczne urządzenia udostępniło pasażerom dostęp do bezpłatnej sieci typu Wi - Fi.

VIP zwiedzają nowy dworzec. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO KrakówSuper nowoczesny kompleks Dworca VIP - y w akcji. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO KrakówPKP Kraków - Główny - Osobowy składa się z:
- czterech poziomy w tym:
- dwa znajdują się pod ziemią,
- tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju na poziomie -2,
- dworzec kolejowy na poziomie -1,
- Małopolskiego dworca autobusowego na poziomie 0,
- tunel tramwajowy i przystanki komunikacji miejskiej też na poziomie 0,
- parkingu dla samochodów osobowych, obecnie popularnie nazywanego, że jest na dachu nowego dworca kolejowego to poziom +1.

Należy też zaznaczyć, że są między innymi podziały na dwa miejsca powiązań komunikacyjnych z dworcem to tzw. miejsca przesiadkowe z komunikacją miejską:

- Zachodnie po przez Galerii Krakowską od strony ul. Pawiej gdzie znajdują się
centra przesiadkowe MPK komunikacji dziennej i nocnej, ponadto zaledwie
kilkaset metrów od ścisłego Centrum Starówki Krakowa.

- Wschodnie od strony ul. Wita Stwosza, Bosackiej, gdzie są centra przesiadkowe
MPK komunikacji dziennej, bezpośredni dostęp do Małopolskiego Dworca Autobusowego.
Po tej stronie znajduje się wylot fragmentu krakowskiego metra czyli tunelu komunikacyjnego.

Najważniejszym elementem obsługi pociągów i ruchu pasażerskiego to Perony przy, których zatrzymują się pociągi i umożliwiające wsiadanie i wysiadanie pasażerom oraz bezpośredni zjazd schodami ruchomymi i windami na perony tramwajowe.

Nowy dworzec to 5 nowoczesnych peronów czyli 10 dwustronnych krawędziach peronowych, na które prowadzi 25 wyjść, 10 wind i 15 ciągów ruchomych schodów. Stację PKP Kraków - Główny - Osobowy to średnio 660 pociągów wjeżdża na dobę. Przeciętnie przepustowość pasażerów wynosi ponad 5 tys. osób na godzinę i około 65 -100 tys. osób na dobę.

Obecnie władze Samorządowe Miasta Krakowa oraz Województwa Małopolskiego planują kilkadziesiąt imprez sportowych, artystycznych, konferencji na poziomie Międzynarodowym. Dla przyjezdnych gości ten super nowoczesny dworzec to obok historycznej roli Miasta wspaniała wizytówka promocyjna, której mieszkańcy nie będą się wstydzić.

Z tego dworca od lipca wyruszą składy nowej jednostki Małopolska Kolej Aglomeracyjna, której właścicielem jest Samorząd Województwa Małopolskiego.

Obok tej inwestycji w tym kwartale zostaną uruchomione trzy ważne inwestycje, sportowo – kulturalno – wystawiennicze w Krakowie:
- Hala Arena - wielozadaniowa i sportowa placówka w Czyżynach koło al. Pokoju.
Operatorami organizacji imprez są: Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie i Krakowskie Biuro Festiwalowe.
- Hale Expo Kraków - nowoczesne hale wystawiennicze w Czyżynach koło Elektrociepłowni. Operatorem jest Firma Targi w Krakowie.
- Centrum Kongresowe ICE, którego operatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.