Facebook Google+ Twitter

Nowy dźwięk – Nowy wymiar – Nowy człowiek

Pod takim hasłem co roku, na terenie średniowiecznego Zamku Cystersów w Lubiążu, odbywa się SLOT Art Festiwal. Już od jutra, przez pięć dni, ponad osiem tysięcy ludzi wspólnie rozwijać będzie swoje artystyczne uzdolnienia.

Wystawa prac z warsztatu Figur Przestrzennych / Fot. Konrad Cichos Trudno jest powiedzieć czym jest SLOT, gdyż zawiera w sobie całe bogactwo znaczeń. SAF to miejsce, w którym skupiają się najlepsze cechy dobrego festiwalu, gdzie muzyka, sztuka, performance, edukacja i po prostu dobra zabawa przyciąga tysiące młodych (ale nie tylko) ludzi z całego świata. Przestrzeń ta gromadzi ludzi otwartych i chcących dzielić się sobą, swoją sztuką i umiejętnościami.

Warsztzt z robótek ręcznych / Fot. Grzegorz KogutStowarzyszenie Lokalnych Ośrodków Twórczych jest Organizacją Pożytku Publicznego, a organizowany festiwal nie jest imprezą komercyjną i, jako inicjatywa społeczna, nie stanowi źródła dochodu dla jego organizatorów. Każdego roku SLOT odbywa się dzięki pomocy wielu firm i instytucji oraz niemal półtora tysiąca wolontariuszy.

Warsztat lepienia z gliny / Fot. Wojciech Dobrucki Uznany został największym niezależnym festiwalem alternatywnej kultury w Polsce. W programie festiwalu znajdują się koncerty muzyczne na kilku scenach, warsztaty z różnych dziedzin sztuki (ponad 120 każdego dnia), wykłady, wystawy, pokazy filmowe, przedstawienia i happeningi. Absolutnie każdy ma możliwość uczestniczenia w takich wykładach, warsztatach, koncertach, spektaklach, oglądania filmów, wystaw, które go zachwycą, rozbawią, ucieszą i sprawią, że SLOT stanie się dla niego wydarzeniem ważnym i szczególnie atrakcyjnym.

Z pewnością nie ma drugiego takiego miejsca, gdzie w ciągu 5 dni i nocy, doświadczyć można aż tylu wrażeń słuchowych, wzrokowych i estetycznych. To prawdziwa uczta dla miłośników kultury, a największym problemem jest fakt, iż wiele rzeczy dzieje się jednocześnie, przez co zmuszeni jesteśmy wybierać. Nawet na sen nie ma czasu, bo w zasadzie dopiero nad ranem pustoszeją sceny i zaaranżowane kluby, gdyż utrudzeni uczestniczy wracają do namiotów, by chwilę odpocząć, umyć się i przygotować się na następny dzień pełen wielu atrakcji.

Jeden z licznych koncertów na Dużej Scenie / Fot. Jakub PetrykowskiKażdy, kto ma ciekawy pomysł na warsztat albo po prostu miłe spędzenie czasu, może się zgłosić do organizatorów z taką inicjatywą. Głównym celem festiwalu jest stworzenie przestrzeni do rozwoju działań kulturalnych i społecznych. Tutaj można wyładować własną kreatywność, poszukać ukryte w sobie talenty i je rozwijać. Można wreszcie poznać mnóstwo ciekawych ludzi i przyjrzeć się ich mniej lub bardziej nieznanym i nietypowym zajęciom i zainteresowaniom.

To, co odróżnia SLOT od innych festiwali muzycznych to całkowity brak alkoholu. I ten postulat rzeczywiście jest realizowany przez uczestników. Dowodem jest brak większych interwencji ze strony ekipy ochrony, która również składa się wyłącznie z wolontariuszy. Organizacja festiwalu nie budzi zastrzeżeń. Jest gdzie zjeść, umyć się, można zwiedzać, odpoczywać a wolontariusze są do dyspozycji uczestników. Dla dzieci uruchomione jest również przedszkole ze specjalnym programem na czas festiwalu. Ozdobna krata w Katedrze / Fot. Rafał Szklarek

SAF odbywa się na terenie jednego z największych w Europie kompleksów pałacowo-klasztornych w Lubiążu koło Wrocławia. Cały obiekt jest dwa i pól razy większy od krakowskiego Wawelu i mieści w sobie aż 300 pomieszczeń. Monumentalność i architektura Pałacu budują niesamowity, idealny na potrzebę festiwalu, klimat.

Karnet festiwalowy kosztuje 150 zł. Upoważnia on do przebywania na terenie całego festiwalu oraz gwarantuje wstęp na wszystkie imprezy, warsztaty oraz miejsce na polu namiotowym. Uzyskane fundusze w całości są przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z organizacją festiwalu. Niemal wszystko na temat SAF można dowiedzieć się na stronie festiwalu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

interesujące;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

dokładnie: wjazd, jest ona przeznaczony na organizację festiwalu (podejrzewam, że utrzymanie biura, które jest czynne cały rok, może wynajem terenu - niby 5 dni, ale już dwa tygodnie przed są wykonywane prace przygotowujące)
warsztaty zaś przygotowują wolontariusze, dlatego robią to non-profit (choć tak naprawdę w zamian wolontariusze nie uiszczają tej opłaty), opłaca się zatem zgłosić swój warsztat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.07.2008 23:37

Rzeczywiście: czynienie czegokolwiek w klasztornych murach musi być intrygujące...
Warsztaty bezpłatne? Pisałaś, że wjazd kosztuje 150n pln?

Komentarz został ukrytyrozwiń

rzeczywiście ponad 120, można powiedzieć, że festiwal jest podszyty religią, ale ze względu na obecność uczestników różnych kultur i wyznań chodzi o to, by samemu szukać własnej drogi...
a alternatywność związana jest gównie z muzyką - na stronie można poczytać jakie zespoły grają (np. na dużej scenie przeważnie jest to ostry rock), z drugiej strony bezpłatne warsztaty to również niecodzienność;)
szczerze polecam! byłam i jestem zachwycona

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.07.2008 22:51

W sumie bardzo ciekawe doniesienie.. ale czy faktycznie aż 120 warsztatów codziennie? Wydaje się niewiarygodne.. Zaczyna jutro? Więc zdjęcia z poprzedniego roku?
Wypunktowanie abstynencji alkoholowej jako istotnej cechy imprezy wywołuje skojarzenie z ruchem AA lub czegoś pod patronatem kurii?
I na czym polega alternatywność tworzonej tam kultury skoro chodzi ( zapewne nie tylko?) o garncarstwo i robótki ręczne?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.