Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28312 miejsce

Nowy, ekologiczny świat...

Samochody jeżdżące na baterie, ładujące się gdy pracujemy? Energooszczędne komputery? Budynki nie emitujące szkodliwych związków? Te i wiele innych rozwiązań zaprezentowano na warszawskiej konferencji Eko-Forum 2008.

Eko-Forum 2008 / Fot. BayerKonsekwencje zmian klimatycznych zaczynamy dostrzegać w naszym codziennym życiu. Zauważają je również największe firmy świata, poszukujące najnowszych technologii pro-klimatycznych, możliwych do zastosowania na całym globie. Część z takich rozwiązań można było zobaczyć w Warszawie, podczas Eko-Forum, prezentującego najnowsze pomysły technologiczne z dziedzin budownictwa, transportu i informatyki.

Najnowsze technologie - najbardziej skuteczne


Jak na samym początku Burghard Bruhn, prezes firmy Bayer zaznaczył: - Innowacyjne technologie to przyszłość biznesowa dla liderów globalnej gospodarki. Dyskusja w budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego dotyczyła tego, jak szybka będzie możliwość przejścia na nowoczesne technologie w codziennym życiu. Brali w niej udział nie tylko przedstawiciele firmy Bayer i Politechniki Warszawskiej (organizatorzy debaty), ale także dziennikarze, eksperci i studenci. Mimo wielu zalet najnowszych technologii pojawiły się też niepokojące pytania: Czy oby wprowadzenie technologicznych zmian nie będą zbyt kosztowne? Jak zapewniali prelegenci, owszem, zmiany będą wymagały dużego nakładu pieniędzy, ale pozwolą zaoszczędzić ogromne sumy w przyszłości.

Samochód na baterie


Eksperci proponują wprowadzenie najnowszych rozwiązań w trzech strategicznych sektorach - budownictwie, motoryzacji i Green IT. Najbardziej ożywiona dyskusja toczyła się w sprawie pojazdów elektrycznych, mających wyprzeć wprowadzane obecnie przyjazne środowisku samochody hybrydowe. Miałyby one jeździć na specjale baterie słoneczne, akumulujące energię do akumulatorów. Dodatkowo, można by wymieniać takie baterie na "stacjach benzynowych".

Według Lauren Willoughby z The Climat Group, taka bateria mogłaby pozwolić na przejechanie około 100 km, co jest zupełnie wystarczające w przypadku codziennych dojazdów do pracy (bateria ładowałaby się samoistnie podczas czasu naszej pracy). Jeżeli chodzi o dalsze podróże, należałoby zastosować bardziej złożone rozwiązania.

Eko-przyjazne biurowce


Co zaskakujące, około 8 proc. energii cieplnej emitowanej do atmosfery pochodzi z budynków komercyjnych. Dlatego także w tym sektorze potrzeba najnowszych technologicznych rozwiązań. W latach 1990-2007 firma organizatorów debaty ograniczyła emisję dwutlenku węgla w swoich fabrykach o 37 proc. Teraz pragnie wprowadzić nowoczesne technologie w budownictwie na całym świecie (poczynając od Indii). Co ważne, pragnie udostępnić technologie stosowane do eko-przyjaznych budynków nieodpłatnie. - Budynek będzie zaspokajał swoje potrzeby energetyczne dzięki wykorzystaniu energii słonecznej, co zapobiegnie emisji dwutlenku węgla - powiedział Achim Izhoefer, inżynier materiałowy.

Green IT


Zmiany dotyczą także sektora IT. Serwery mają być wydajniejsze, dzięki czemu wzrośnie również ich moc obliczeniowa. Sprawi to, że praca na systemach będzie efektywniejsza i bardziej przyjazna środowisku. Sami możemy wesprzeć działania proekologiczne w tym zakresie - wystarczy... wyłączać komputer. Dzięki temu, jak twierdzi Antoni Bielewicz, dziennikarz, publicysta, specjalista w dziedzinie Grenn IT, można ograniczyć ilość emitowanej przez nasz komputer energii minimum dwukrotnie.

Konkurs rozstrzygnięty


W trakcie debaty zostały przyznane nagrody w konkursie Ambasador Zrównoważonego rozwoju firmy Bayer 2008. Grand Prix otrzymała studentka Politechniki Łódzkiej, Marta Lach za pracę o tytule: "Fotosensybilizowane utlenianie butyloparabenu i 4-tert-oktylofenolu w homogenicznym roztworze wodnym". Praca ukazuje, jak proste może być użycie tlenu z powietrza jako naturalnego utleniacza i energii światła słonecznego. Marta Lach otrzymała nagrodę w wysokości 5 tys. złotych oraz udział w międzynarodowych warsztatach ekologicznych w laboratoriach organizatora w Leverkusen. Pozostałe dwie nagrody główne, o wartości 3 tys. złotych każda, otrzymali Aneta Szukała z Politechniki Poznańskiej oraz Kamil Jankowski z Politechniki Warszawskiej.

Bądźmy światłoczuli


Wszyscy uczestnicy debaty byli zgodni w tym, że przedstawionych podczas debaty technologii nie wprowadzimy w rzeczywistość w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Jednak presja społeczeństwa wywierana na firmy może spowodować, że będą bardziej skłonne je wprowadzać. Wystarczy spojrzeć na stan California, gdzie gwałtownie podskoczyła sprzedaż pojazdów z silnikiem hybrydowym po tym, jak wprowadzono przepis, że właściciele tych pojazdów mogą poruszać się lewym pasem. Czy każde rozwiązanie chroniące naszą planetę jest dobre? Podobno jesteśmy ostatnim pokoleniem na Ziemi, które może ją ocalić. Lepiej nie zmarnować tej szansy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

+ Uwielbiam ekologów, gdyż mają spojrzenia czyste i przejrzyste. Dla nich drzewo to drzewo, a woda to woda. Dymem się brzydzą, chemików nie znoszą, krowie placki ich cieszą, bo naturalne, mimo że smrodliwe nad miarę i niebezpiecznie śliskie. Nawet woda po ogórkach może wywołać w nich niechęć i wolę walki. A co dopiero kawowe fusy w zlewie, albo fuzle w starym piwie. Trzeba być czujnym, aby potem powiedzieć głośno: byliśmy na swoim miejscu i nikt nam nie wyrzuci, żeśmy zmarnowali Naszą Ziemię. Tak mówi światły ekolog, gdy zobaczy sąsiada ładującego brykiety do pieca, albo spuszczającego wodę po każdym razie, jakby nie można było tego robić rzadziej. Zatem pełni ufności oddajmy władzę w ręce ekologów, gdyż Oni zadbają o wszystko i wszystkim pokierują jak należy. Oby tylko nie dopadł ich groźny duch przesady.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetnie napisany, ciekawy tekst.

A propos "wyłączać komputery", to taka historyjka mi się przypomniała. Byłem w pewnej szkole w Edynburgu (w charakterze emigracyjnej siły sprzątającej). na ścianach plakaty "oszczędzaj energię" etc. mieli tam cztery pracownie komputerowe, w każdej 20 mac'ów. WSZYSTKIE były pozostawione na noc włączone. smutne, śmieszne, żałosne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.