Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27356 miejsce

Nowy Jork – Eldorado dla turystów

Mówi się, że w tym mieście można znaleźć wszystko. To jedna z największych metropolii. Od wieków emigranci z różnych regionów świata tworzyli ją, wprowadzając elementy własnej kultury. Nowy Jork zarówno zachwyca jak i przeraża.

Panorama na Manhattan, wizytówkę Nowego Jorku / Fot. Michał MazikNowy Jork to spełnienie marzeń Amerykanów o wielkim mieście. Liczba ludności przekracza osiem milionów. Aż 36 procent mieszkańców urodziło się poza granicami Stanów Zjednoczonych. Żyje tutaj ludność pochodząca z każdego zakątka świata. Najwięcej populacji pochodzi z Ameryki Łacińskiej oraz Azji. Duża liczba osób jest pochodzenia włoskiego, irlandzkiego oraz polskiego.

Wielonarodowościowość miasta często powoduje konflikty na tle rasowym. Ze zdecydowaną korzyścią Nowy Jork powoli wychodzi z kryzysu. W ostatnim czasie zanotowano najniższą od 25 lat liczbę przestępstw. Zaostrzona aktywność policji, która ściga nawet za najmniejsze przewinienia, przynosi rezultaty.

Pięć części "wielkiego jabłka"

Nowy Jork jest podzielony na pięć głównych części: Manhattan, Bronx, Brooklyn, Queens oraz Staten Island. Centrum biznesowym oraz najbardziej znaną dzielnicą jest Manhattan. To tutaj znajdują się najwspanialsze galerie, muzea oraz teatry, a także siedziby setek firm i banków. Bronx z kolei kojarzy się z popularnym w USA rapem i społecznością czarnoskórych Amerykanów. W szczególności emigranci z Jamajki upodobali sobie tą dzielnicę. To jedyna część miasta, która ma naturalne połączenie z lądem.

Miejscem, gdzie Amerykanie mieszkają jest Brooklyn. W tej strefie znajduje się najwięcej mieszkań, domów. Zamieszkuje ją około 2,5 miliona mieszkańców co sprawia, iż Brooklyn jest najludniejszą dzielnicą. Queens zajmuje największą powierzchnię. Ponad 460 kilometrów kwadratowych. Staten Island jest siedzibą zamożniejszych mieszkańców. Jest dzielnicą najmniej zróżnicowaną etnicznie oraz najmniej zaludnioną. To spokojny przytułek dla bogatszych, którzy na ten luksus mogą sobie pozwolić.

Statua Wolności

Jednym z najbardziej znanych obiektów w Nowym Jorku, jest Statua Wolności. Znajduje się ona na terenie należącym do miasta Jersey City. Administracyjnie więc, pomnik, podarowany przez Francję w uznaniu niepodległości Stanów Zjednoczonych, nie stoi na terytorium Nowego Jorku. Potęga komercyjności oraz reklamy metropolii sprawiła, że nikt nie wyobraża sobie, iż pomnik mógłby należeć do innego miasta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Podobny artykuł. Relacja z podróży do Nowego Jorku 4 lipca 2008 roku.
http://e-studenci.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=102:miasto-ktore-nigdy-nie-zasypia&catid=12:wiat&Itemid=75

Komentarz został ukrytyrozwiń

ale nudy, jak na szkolne wypracowanie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zwięzłość wynika z przyzwyczajenia. Dopiero od niedawna przekonałem się do dziennikarstwa internetowego. Zwykle swoje artykuły czytałem trzymając gazetę w ręku. Na portalu nie ma wymagań określonej ilości znaków w tekście, co nieraz doprowadza do gorączki wielu dziennikarzy. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

"W tym mieście można pozostać anonimowym, nierozpoznawalnym"


Napewno.
Podoba mi się, że opisałeś Nowy Jork w sposób tak zwięzły (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.