Facebook Google+ Twitter

Nowy Jork przez kilka dni będzie dyplomatyczną stolicą świata

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-23 08:53

Dziś w Nowym Jorku rozpoczyna się 63. sesja zgromadzenia ogólnego ONZ. W spotkaniu weźmie udział prezydent Lech Kaczyński.

W dorocznej sesji ONZ będzie uczestniczyło ponad 100 prezydentów i szefów rządów. Debatę rozpocznie sekretarz generalny tej organizacji Ban Ki Moon. Po nim wystąpi George Bush. Biały Dom poinformował, że amerykański prezydent wezwie Rosję do całkowitego wycofania swoich wojsk z Gruzji. Bush po raz kolejny zaapeluje też o zaostrzenie sankcji wobec Iranu. Nie wiadomo, jaki będzie skutek apelu Busha w tej sprawie, bo Rosja, która popierała wcześniejsze rezolucje Rady Bezpieczeństwa, obecnie odrzuca wezwania do zwiększenia politycznych i ekonomicznych restrykcji wobec Teheranu.

Tuż przed rozpoczęciem nowojorskiego szczytu przewodniczący ONZ Ban Ki Moon zaapelował do krajów rozwiniętych o podwojenie pomocy dla biednych państw Afryki. Przy obecnym międzynarodowym kryzysie finansowym osiągnięcie tego celu może okazać się jednak niemożliwe.

Lech Kaczyński przybędzie do Nowego Jorku dziś po południu czasu lokalnego, a jutro wygłosi przemówienie na forum ONZ. Prezydent weźmie też udział w spotkaniu George'a Busha z przywódcami krajów, które brały udział w wojnie w Iraku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.