Facebook Google+ Twitter

Nowy kodeks karny: Pedofilia będzie zbrodnią

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-03-26 07:41

Za dwa miesiące zacznie w Polsce funkcjonować znowelizowany kodeks karny, który wprowadza szereg nowych przepisów umożliwiających skuteczniejszą niż dotąd walkę z pedofilią. Nowe uregulowania zezwalają m.in. na farmakologiczne leczenie pedofilów w wybranych ośrodkach medycznych.

Decyzję o konieczności zablokowania popędu seksualnego poprzez aplikowanie określonych leków będzie podejmował sąd na pół roku przed spodziewanym opuszczeniem więzienia przez przestępcę.

- Leczenie będzie się odbywało w zakładzie zamkniętym albo w warunkach ambulatoryjnych. Wprowadzając tę zasadę, chcemy wyeliminować sytuację, w której przestępca wracałby do swojego procederu. Do tej pory pedofil po wyjściu z więzienia nie był w ogóle kontrolowany - wyjaśnia poseł PO Marek Wójcik.

Kolejna zmiana to uznanie zgwałcenia osoby nieletniej za zbrodnię, co oznacza, że czyn ten jest zagrożony pozbawieniem wolności od lat trzech, a nie dwóch jak dotąd.

Zaostrzenie polskiego prawa jest m.in. reakcją na dramat, jaki rozegrał się w Siemiatyczach, gdzie w 2008 roku sąd na zaledwie trzy miesiące skazał 45-letniego mężczyznę, który przez szereg lat więził i gwałcił swoją córkę. Dziewczyna urodziła mu dwójkę dzieci.

Do największej liczby tego typu przestępstw dochodzi w środowisku domowym. Dzieci są krzywdzone przez własnych ojców, wujków, konkubentów matek, które nie chcą wydawać sprawcy w ręce wymiaru sprawiedliwości. Skala zjawiska nie jest jednak dobrze rozpoznana, bo większość ofiar ze wstydu, ze strachu ukrywa prawdę.

Agata Pustułka
Czytaj więcej: Polska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.